Zamek w Malborku jest dziś największym kompleksem zamkowym w Europie. Jego budowę rozpoczęto już w 1280 roku, choć przymiarki pod ten projekt czyniono już wcześniej. Prace budowlane były prowadzone aż do XV wieku. W latach 1309-1457 zamek stał się siedzibą dla wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego oraz władz Prus Zakonnych. W latach 1457-1772 zaczął pełnić funkcję rezydencji królów Polski, od 1466 roku był siedzibą władz Prus Królewskich, od 1568 roku Komisji Morskiej, a w 1772 roku został zajęty przed Królestwo Prus. Zamek bardzo ucierpiał w wyniku działań wojennych prowadzonych w trakcie II wojny światowej. Od 1947 roku zaczęto go odbudowywać, a w 1949 roku wpisano do rejestru zabytków. Od 1997 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zespół zamkowy w Malborku obejmuje m.in. zamek wysoki, czworoboczny z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny; zamek średni, wzniesiony w miejscu byłego przedzamcza, trójboczny z rozległym dziedzińcem otwartym ku zamkowi wysokiemu, z kaplicą św. Bartłomieja, wielką komturią, infirmerią, wielkim refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, refektarzem letnim, refektarzem zimowym, wieżą; zamek niski (przedzamcze), z kaplicą św. Wawrzyńca oraz szeregiem zabudowań gospodarczych. Szacowany czas zwiedzenia całego zamku z przewodnikiem wynosi około 4 godziny.
Awers: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej na tle panoramy zamku w Malborku. Z lewej strony orła oznaczenie roku emisji: 2002, z prawej napis: 20 / ZŁ. U góry pókolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy.
Rewers: Wizerunek zamku w Malborku od strony rzeki. Na jego tle średniowieczny portal z kaplicy Św. Anny. U góry półkolem napis: ZAMEK W MALBORKU.
Wizerunek zamku wykonany z ceramiki
Projektant monety: Roussanka Nowakowska
Super sklep.
Świetny produkt doskonałej jakości.