Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: L (menniczy)
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Rewers monety: Wizerunek piłkarza na tle tablicy świetlnej, z wizerunkiem dwóch piłkarzy, stylizowanej mapy świata i napisu: 2002/KOREA/JAPONIA. U dołu półkolem napis: MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE NOŻNEJ.

Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej na tle stylizowanych fragmentów mapy świata oraz piłki. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. U dołu z lewej strony napis: 10 ZŁ, z prawej rok emisji: 2002. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W .

Projektant monety: Robert Kotowicz

Polska reprezentacja po 16 latach przerwy po raz kolejny znalazła się w ścisłym gronie 32 drużyn biorących udział w mundialu. „Polskie Orły” pod wodzą trenera Jerzego Engela, znalazły się w grupie „D” wraz z reprezentacją Portugalii, Stanów Zjednoczonych, oraz reprezentacją gospodarzy Koreą Południową. W pierwszym meczu rozegranym 4 czerwca, Polska uległa drużynie Korei Południowej 2:0.

W kolejnym meczu, który odbył się 10 czerwca w tzw. „meczu o wszystko” przeciwko reprezentacji Portugalii, Polska jedenastka doznała kolejnej porażki, przegrywając 4:0, ostatecznie tracąc szansę wyjścia z grupy. W ostatnim meczu grupowym, tzw. „meczu o honor”, który był rozegrany 14 czerwca, polscy piłkarze wygrali z reprezentacją Stanów Zjednoczonych 3:1. Bramki dla Polski strzelali kolejno Emmanuel Olisadebe(3’), Paweł Kryszałowicz (5’) i Marcin Zewłakow (66’). Bramkę dla reprezentacji USA zdobył w 83 minucie Landon Donovan.

W meczu o trzecie miejsce reprezentacja Turcji pokonała w regulaminowym czasie gry reprezentację gospodarzy Koreę Południowej 3:2. W finale reprezentacja „Canarinios” pokonała drużynę Niemiec 2:0. Strzelcem finałowych bramek był Ronaldo, który został również królem strzelców zdobywając 8 bramek. Była to największa liczba zdobytych goli od czasu mistrzostw świata rozegranych w 1974 roku, kiedy to ówczesny król strzelców, reprezentant Polski Grzegorz Lato zdobył 7 bramek.

Źródła: strony internetowe: pl.wikipedia.org/nbp.pl