20 zł, Żółw błotny (Emys orbicularis)

legend Powiększ

PAR_869

PAR_869504

Cena:264,00 zł

Dodaj do listy życzeń


Podstawowe parametry:
Data emisji: 06-02-2002
Metal: Ag 925 (srebro)
Nakład: 35.000 szt.
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 2002
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Awers monety: Wizerunki dwóch pływających Żółwi błotnych. Z lewej i z prawej strony stylizowane rośliny. U góry półkolem napis: ŻÓŁW BŁOTNY - Emys orbicularis.

Rewers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2002, poniżej napis: ZŁ 2 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w.

Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska / Andrzej Nowakowski
 

Żółw błotny jest jedynym gatunkiem z rodziny żółwi, żyjącym w naturalnych warunkach w Polsce. Pancerz (karapaks) żółwia błotnego ma barwę oliwkowo brązową jest nieco wypukły, a jego powierzchnię pokrywają gładkie, regularne rogowe tarcze. Z  każdej większej tarczy, od jednego punktu rozchodzą się promieniście żółte kreski. Długość karapaksu rzadko przekracza 20 cm. Plastron, czyli dolna część brzucha pokryta jest dużymi, nieregularnymi, jasnymi plamami. Głowa, szyja, a także odnóża pokryte są licznymi małymi żółtymi plamkami. Wśród żółwi błotnych występują okazy czarne oraz bezplamiste. Żółwie błotne osiągają wagę do 1 kilograma.
Żółwie te zamieszkują bagna, leśne oczka wodne, trudno dostępne i gęsto zarośnięte starorzecza, wolno płynące rzeki z bogatą roślinnością oraz duże stawy. 
Żółwie błotne są drapieżnikami, polują i odżywiają się wyłącznie pod wodą. Żywią się owadami wodnymi i ich larwami, ślimakami, małżami, kijankami, żabami, małymi rybami. Nie gardzą również padliną. Mniejsze pożywienie żółwie połykają w całości, z kolei większe chwytają w szczęki i rozrywają pazurami.
Większość czasu spędzają w wodzie, ale oddychają powietrzem atmosferycznym za pomocą płuc. Pod wodą mogą przebywać do jednej godziny. Są bardzo płochliwe, doskonale pływają i nurkują. Żółwie te bardzo trudno spotkać, ze względu na ich płochliwość, kiedy czują się bezpiecznie lubią wygrzewać się na słońcu. Zimę spędzają zagrzebane głęboko w mule na dnie zbiornika  wodnego przez około 5 miesięcy. Ze snu budzą się w kwietniu lub maju, w zależności od pogody. 
Żółwie błotne występują na terenie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego - Rezerwat przyrody Żółwiowe Błota, w Poleskim Parku Narodowym, w Drawieńskim Parku Narodowym, w Parku Narodowym Bory Tucholskie, w Kozienickim Parku Krajobrazowym, w Zaborskim Parku Krajobrazowym, w Puszczy Augustowskiej, w Rezerwacie przyrody Jezioro Orłowo Małe, w Puszczy Rzepińska - Ilanka, w okolicach Chojnika w powiecie ostrowskim oraz w okolicach Szczecina, w Rezerwacie Przyrody "Ostoja Żółwia Błotnego" gm. Osieczna koło Leszna i w Rezerwacie Przyrody "Borowiec" gmina Przyłęk, a także u ujścia rzeki Drwęcy do Wisły (okolice Torunia).
Gatunek Żółwia błotnego znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.

 

 

Źródła: strony internetowe: pl.wikipedia.org/ oraz nbp.pl/

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Żółw błotny (Emys orbicularis)

20 zł, Żółw błotny (Emys orbicularis)

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.