20 zł, Węgorz Europejski

legend Powiększ

PAR_891

PAR_891119

Cena:319,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 05-02-2003
Metal: srebro (Ag 925)
Nakład: 28 000 szt.
Opakowanie: Kapsel
Rok emisji: 2003
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: L (menniczy)
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Awers: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2003, poniżej napis: ZŁ 20 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w. 

Rewers: Na tle stylizowanego globu wizerunki dwóch węgorzy, larwy węgorza oraz napis: Węgorz europejski/Anguilla anguilla. 

Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska 

Węgorz europejski (Anguilla anguilla), to ryba z rodziny węgorzowatych (Anguillidae), z rzędu węgorzokształtnych. Węgorz osiąga długość od 100 do 150 cm, samce zazwyczaj są mniejsze od samic i osiągają długość od 50 do 70 cm (tzw. sznurówki). Węgorze posiadają zazwyczaj ciemne, a czasem niemal czarne ubarwienie, od spodu są srebrzyste, lub żółtawobiałe. Skóra jest pokryta grubą warstwą śluzu, a łuski, które są osadzone głęboko, są drobne i elipsoidalne. Węgorz występuje w rzekach i jeziorach Europy Środkowej, jak i Zachodniej oraz w środkowej części Oceanu Atlantyckiego i we wszystkich morzach europejskich. 

Najchętniej przebywa w ciepłych oraz obficie zarośniętych miejscach, o dnie mulistym, chociaż można go również spotkać w wartkich rzekach o dnie kamienistym, bogatych w różnego rodzaju kryjówki, takie jak podmyte brzegi, korzenie drzew. Węgorz nie ma sprecyzowanego środowiska naturalnego. W skład jego menu wchodzi zazwyczaj fauna denna, czyli bezkręgowce oraz drobne ryby. Potrafi połykać zdobycz dosyć dużych rozmiarów. Węgorz jest aktywny nocą, do momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej, żyją w wodach śródlądowych, samice w głębi lądu, samce w obrębie wód słonawych. Dorosłe osobniki wędrują z wód słodkich do morza. 

Wędrówka rozrodcza węgorzy zaczyna się wiosną i trwa do jesieni. Po dotarciu do Morza Sargassowego, na głębokości 400-1000 metrów odbywa się tarło. Dorosłe osobniki po odbyciu tarła giną. Larwy węgorza, zwane leptocefalami, unoszone są przez Prąd Zatokowy (Golfstrom) w kierunku wschodnim i po upływie 2-3 lat docierają do przybrzeżnych wód europejskich, a stamtąd wpływają do rzek, głównie na terytoriach Francji i Anglii. 

Źródła: strony internetow: nbp.pl/pl.wikipedia.org

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Węgorz Europejski

20 zł, Węgorz Europejski

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.