20 zł, Sokół wędrowny, zwierzęta świata, rok 2008

legend Powiększ

PAR_1090

PAR_1090179

Cena:121,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 16-01-2008
Metal: srebro (Ag 925)
Nakład: 107 000 szt.
Opakowanie: Kapsel
Rok emisji: 2008
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: L (menniczy)
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2008, poniżej napis: ZŁ 20 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W. 

Rewers monety: Wizerunek dorosłego sokoła wędrownego oraz dwójki piskląt siedzących w gnieździe na skale. Z prawej strony stylizowany wizerunek fragmentu łańcucha górskiego. U góry półkolem napis: SOKÓŁ WĘDROWNY – Falco peregrinus. 

Projektanci monety: Ewa Tyc-Karpińska / Roussanka Nowakowska 

Sokół wędrowny (Falco peregrinus) to ptak drapieżny z rodziny sokołowatych. Występuje na całym świecie poza Antarktyką. Samiec jest mniejszy od samicy i jego długość ciała osiąga 41 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 95 cm, a waga to około 550 g. Samica osiąga 49 cm długości ciała, 114 cm mają jej skrzydła w momencie rozpiętości, a waży ponad kilogram, około 1200 g. Sokoły zamieszkują wszystkie kontynenty, najczęściej doliny rzeczne i obszary górskie. W Europie również lasy ze starodrzewem i wysokimi drzewami. Od połowy XX wieku sokoły można spotkać w miastach i terenach zabudowanych. Sokoły swoje gniazda budują na wysokich skałach, w tundrze na północy Europy i Ameryki zakładają gniazda na bagnach lub na ziemi. W pasie nizin europejskich od Holandii po Ural, w tym również Polskę sokoły gnieździły się na drzewach. Sokoły wybierały zazwyczaj gniazda w wysokich partiach drzew, na ich wierzchołkach, bardzo często w koloniach czapli. Ptaki te nie budują własnych gniazd, a zajmują i wykorzystują gniazda innych ptaków, czapli siwej, czy też kruka, jak również innych ptaków drapieżnych. Na terenach zabudowanych sokół zakłada gniazdo w szczelinach lub wypustach wysokich budynków (kominy, wieże i dzwonnice kościelne). Chętnie wykorzystuje sztuczne gniazda. 
Głównym pożywieniem sokołów są ptaki wielkości gołębi, lub większe, łapane w locie. Sokół spada na ofiarę lotem nurkowym z ogromną prędkością w granicach 300 – 350 km/h, uderzając w jedno skrzydło ofiary, w taki sposób by samemu uniknąć urazu. 
Wiosną pod koniec marca, na początku kwietnia, samica składa od 2 do 4 jaj (rzadko 6, zazwyczaj 2). Sokoły odbywają jeden lęg w roku. Okres wysiadywania trwa około 30 dni i odbywa się przez obydwoje rodziców. Młode w gnieździe pozostają przez okres 35-40 dni, a następnie jeszcze przez okres 60 dni pozostają pod opieką rodziców. W Polsce sokół objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Polscy sokolnicy próby hodowli sokoła wędrownego rozpoczęli w latach 70-tych. W połowie lat 80-tych w ramach Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce udało się wprowadzić reintrodukcję sokoła wędrownego na jego naturalny biotop. W 2008 roku całkowitą liczebność szacowano na około 12-14 par. Od 1998 jedna z nich regularnie gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 

Źródło: strony internetowe:nbp.pl/pl.wikipedia.org

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Sokół wędrowny, zwierzęta świata, rok 2008

20 zł, Sokół wędrowny, zwierzęta świata, rok 2008

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.