Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2007, poniżej napis: ZŁ 20 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w.
Rewers monety: W centralnej części wizerunki dwóch dorosłych fok i jednej młodej foki oraz w tle cień dwóch fok. Powyżej stylizowane morskie fale. U góry półkolem napis: FOKA SZARA, u dołu półkolem napis: Halichoerus grypus.
Projektant monety: Ewa Tyc – Karpińska/ Robert Kotowicz
Foka szara (Halichoerus grypus) jest u nas najczęściej spotykanym przedstawicielem rodziny fok. Pojawia się sporadycznie na wybrzeżach Bałtyku, a także w przybrzeżnych jeziorach, np. w jeziorze Łeba i w jeziorze Dąbskim koło Szczecina.
Ssak ten ma na grzbiecie szare futro, a na brzusznej stronie ciała żółtawobiałe w szarobrunatne lub czarne plamy. Samice osiągają do 2,2 m długości i do 200 kg masy, samce natomiast osiągają do 3 m długości i 315 kg masy. Foka szara żyje w stadach i prowadzi osiadły tryb życia, nie odbywając większych wędrówek. Żywi się głównie rybami morskimi. Samiec gromadzi wokół siebie do 10 samic. Po około 11 miesięcznej ciąży samica rodzi w lutym, lub marcu, na lodzie, lub brzegu jedno młode. Jest ono kredowobiałe i waży od 9 do 15 kg. W niewoli foka szara może żyć do 43 lat.
Super sklep.
Świetny produkt doskonałej jakości.