Rewers: W środku na rdzeniu szklanym stylizowany wizerunek mężczyzny wydmuchującego szklane naczynie oraz w otoku rdzenia napis: POLSKIEGO OSADNICTWA W AMERYCE PÓŁNOCNEJ. Z lewej i z prawej strony rdzenia stylizowane wizerunki mężczyzn zajmujących się wytapianiem szkła. Powyżej rdzenia stylizowane wizerunki statku oraz przybyłych osadników. Poniżej rdzenia napis: JAMESTOWN, umieszczony na szarfie. Pod nim napis: 400. ROCZNICA.
Awers: W środku na rdzeniu szklanym stylizowany wizerunek mężczyzny wydmuchującego szklane naczynie oraz w otoku rdzenia napis: POLSKIEGO OSADNICTWA W AMERYCE PÓŁNOCNEJ, czytany od strony odwrotnej monety. Na pierścieniu fragmenty stylizowanej mapy Wirginii. U góry napis: VIRGINIA, umieszczony na szarfie. Z lewej strony rdzenia wizerunki osadników, z prawej strony wizerunki Indian. Poniżej rdzenia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z lewej strony orła oznaczenie roku emisji: 2008. Z prawej strony napis: 10/ZŁ. U dołu półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Przy lewej łapie orła znak mennicy: M/W.
W Stanach Zjednoczonych mieszka jedna z największych Polonii na świecie. Według szacunków w Stanach Zjednoczonych mieszka ponad 10 mln. osób pochodzenia polskiego i ponad 650 tysięcy ludzi, którzy posługują się językiem polskim w życiu codziennym. Chicago jest drugim po Warszawie miastem na świecie z największą liczbą zamieszkujących je Polaków. Jedynym hrabstwem, którego większość mieszkańców stanowi Polonia jest zaś Luzerne w stanie Pensylwania.
Prawdopodobnie pierwsi Polacy, głównie rzemieślnicy, przybyli do USA, a dokładnie do Jamestown w stanie Wirginia, w 1608 roku na pokładzie brytyjskiego statku „Mary and Margaret”. Gdy w XVIII wieku Polska straciła niepodległość, polscy patrioci, tacy jak Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski przybyli do Ameryki, aby pomóc jej w walce o niepodległość względem brytyjskiego króla.
Pierwsze duże fale polskiej emigracji do USA przypadają na wiek XIX. Ówcześni emigranci uciekali z Polski po nieudanych powstaniach narodowych i osiedlali się przede wszystkim w Nowej Anglii i w Illinois. Kolejne fale emigracji związane były z kwestiami zarobkowymi i chęcią poprawy statusu życiowego – przypadły one na okres od połowy XIX wieku aż do 1939 roku oraz na lata osiemdziesiąte, gdy znaczna część emigrantów uciekała także z powodów politycznych.
Największą jest emigracja z początków XX wieku – między rokiem 1899 a 1931 do USA przybyło około 1,5 miliona Polaków. Kolejne spisy ludności podawały: w 1940 roku – niecały milion obywateli USA urodzonych w Polsce oraz niemal 2,5 miliona używających języka polskiego oraz ponad 860 tysięcy urodzonych w Polsce według spisu z 1950 roku. W 1958 roku Kongres Polonii Amerykańskiej określił liczbę Amerykanów pochodzenia polskiego na 6 372 tysiące.
Największym skupiskiem Polaków znajdującym się poza granicami Polski jest Chicago, w którym żyje ponad 1,3 miliona osób pochodzenia polskiego, w tym 250 tysięcy mówiących na co dzień po polsku. W Chicago znajdują się siedziby władz centralnych Kongresu Polonii Amerykańskiej, Związku Narodowego Polskiego, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego i wielu innych. Związek Narodowy Polski posiada stację radiową WPNA 1490 oraz gazetę codzienną „Polish Daily News”, która powstała w 1908 roku. Do dziś Chicago uznawane jest za wielki ośrodek Polonii amerykańskiej.
Super sklep.
Świetny produkt doskonałej jakości.