20 zł, Świstak - moneta z serii zwierzęta świata, 2006

legend Powiększ

PAR_1017

PAR_101762

Cena:132,00 zł

Dodaj do listy życzeń


Podstawowe parametry:
Data emisji: 28-02-2006
Metal: srebro (Ag 925)
Nakład: 60 000 szt.
Opakowanie: Kapsel
Rok emisji: 2006
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: L (menniczy)
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Awers: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2006, poniżej napis: ZŁ 20 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunek flagi państwowej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w

Rewers: Z lewej strony wizerunek dorosłego świstaka stojącego na tylnich łapach. Z prawej strony wizerunek dwóch młodych świstaków na górskiej skale. W tle stylizowany wizerunek krajobrazu górskiego. U góry półkolem napis: ŚWISTAK – Marmota marmota 

Projektant awersu: Ewa Tyc-Karpińska / Andrzej Nowakowski

Świstak (Marmota marmota) to gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Występuje w Alpach i niektórych pasmach Karpat, a także w Pirenejach, gdzie został sztucznie wprowadzony przez człowieka. W Polsce występuje w wysokich rejonach Tatr w bardzo nielicznej grupie osobników (około tysiąca).
U świstaków występuje dymorfizm płciowy (samiec większy od samicy). Ich długość ciała to 42 – 54 cm, długość ogona 13 – 16 cm, a waga 2,3 - 5,7 kg. Ubarwienie futra jest różne, od żółtawobrązowej, przez czerwonawą, do szarej. Czubek głowy zawsze czarny, boki ciała i nogi żółtawoszare.
Świstak zamieszkuje trudno dostępne piętra hal i turni, omija okolice ruchliwych szlaków turystycznych. Gdy wyczuje niebezpieczeństwo i zagrożenie chowa się do wcześniej przygotowanej głębokiej (około 1 metra) nory, osiągającej długość 10 metrów. Nory wykorzystywane są również jako miejsce lęgu, poza tym w nich świstak zapada w długi sen zimowy, który trwa zazwyczaj od września do kwietnia. Przedtem świstak zatyka wyloty nory trawą i korzeniami.
Świstak żyje w stadzie, w momencie żerowania, jeden osobnik ze stada stoi na czatach, to właśnie wtedy świstak przyjmuje pozycję charakterystyczna dla tego gatunku. Z tej pozycji „na słupka” dobrze widać na wszystkie strony, w razie niebezpieczeństwa wydaje głośny świst, od którego pochodzi nazwa gatunku. Zaalarmowane stado w bardzo szybki sposób chowa się do nor. Największym wrogiem świstaka jest orzeł. Żer świstaków odbywa się w ciągu dnia. Żywią się roślinami, nadziemnymi pędami, bulwami, jak również korzeniami. Szczególnie intensywnie żerują jesienią, przed zapadnięciem w sen zimowy, aby zgromadzić zapas tłuszczu przed nadejściem zimy.
Okres rozrodczy u świstaków trwa 33-34 dni, samica rodzi od 1 do 7 młodych, przy czym samica rodzi tylko raz w roku. Młode świstaki wychodzą z nory po 40 dniach, jednak pozostaja pod opieka matki, która żywi je mlekiem przez kolejne dwa miesiące. Dojrzałość płciową osiągają po 4 latach. Żyją średnio od 15 do 18 lat, 20 lat w niewoli.
W Polsce świstak jest objęty ścisłą ochroną. Na początku XX wieku, był cenną zdobyczą kłusowników, którzy „świstacze sadło” sprzedawali jako panaceum na wiele schorzeń i dolegliwości.

Źródło: strony interntowe: nbp.pl/pl.wikipedia.org

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Świstak - moneta z serii zwierzęta świata, 2006

20 zł, Świstak - moneta z serii zwierzęta świata, 2006

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.