Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Z lewej strony orła napis: 10, z prawej strony napis: ZŁ. Poniżej orła stylizowany wizerunek przerwanych torów kolejowych. U dołu półkolem oznaczenie roku emisji: 2006. Pod lewą łapą orła znak mennicy.
Rewers monety:Na tle stylizowanego wizerunku kordonu milicjantów w kaskach i z tarczami, stylizowany wizerunek kobiety i chłopca. U góry półkolem napis: 30. ROCZNICA, u dołu półkolem napis: CZERWCA 1976.
Projektant monety: Ewa Olszewska - Borys
Opis monety:
Fatalna sytuacja gospodarcza, wynikającą z nieudolnej polityki władz doprowadziła do radykalnych posunięć. Nie mogąc zwiększyć podaży, władze spróbowały przywrócić równowagę przez podwyżkę cen, zapowiedzianą 24 czerwca 1976 roku, w przemówieniu premiera Jaroszewicza. Planowane dodatki do płac nie rekompensowały przewidywanego spadku stopy życiowej. Sejm podjął uchwałę aprobującą projekt rządowy i zalecił poddanie go „konsultacjom” z załogami zakładów pracy.
Następnego dnia w wielu miastach wybuchły strajki i zamieszki uliczne. W Ursusie zastrajkowała załoga fabryki traktorów. Wobec odmowy zaproszenia najwyższych władz przez dyrekcję, robotnicy opuścili zakład, a wiadomość o strajku przekazali reszcie kraju poprzez zablokowanie ruchu kolejowego na trasie Warszawa-Kutno (w tym czasie były już odcięte linie telefonicznie w mieście). Wieczorem rozchodzących się do domów manifestantów zaatakowały oddziały milicji, używając petard, gazów łzawiących i pałek. Na ulicach Ursusa urządzono łapanki, a zatrzymanych bito na komendach MO. Aresztowano około 300 osób.
W Radomiu strajk rozpoczęli robotnicy zakładów metalowych, a do protestacyjnego pochodu dołączyli pracownicy innych fabryk. Przed budynkiem KW zebrał się wielotysięczny tłum demonstrantów domagający się cofnięcia podwyżki. I sekretarz KW Janusz Prokopiak obiecał porozumieć się z Warszawą i dać odpowiedź wciągu dwóch godzin (zamiast tego uciekł z Komitetu). Demonstranci podpalili gmach KW. Z wyjątkiem Urzędu Wojewódzkiego oraz Komendy MO, skąd oblężeni funkcjonariusze rzucali petardy, Radom był w rękach manifestantów. Nad ulicami krążyły helikoptery, z których milicja fotografowała demonstrantów. Oddziały ZOMO zaatakowały tłum gazem i pałkami. W odpowiedzi leciały kamienie i kostki bruku. Pod wieczór ZOMO opanowało sytuację.
W Płocku załoga „Petrochemii” udała się po wiecu pod budynek KW PZPR, w którym wybito szyby. Wieczorem oddziały MO rozpędziły manifestację. Aresztowano kilkadziesiąt osób. Również tego dnia strajkowały załogi warszawskich zakładów im. Świerczewskiego, Nowotki, Kasprzaka, FSO, „Zelmotu” i PZO, kilkanaście łódzkich fabryk włókienniczych, oraz niektóre zakłady we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku. Strajki objęły ogółem kilkadziesiąt wielkich zakładów. Reakcja robotników była zatem szybsza niż w grudniu 1970 roku.
Konsekwencją demonstracji i strajków czerwca 76, były brutalne represje. Zatrzymanych w Ursusie i Radomiu doprowadzano do komend MO, gdzie przepuszczano ich przez szpalery bijących pałkami i kopiących funkcjonariuszy, czyli tak zwane „Ścieżki zdrowia”. W procesach przed sądami oskarżano podsądnych o zamach na funkcjonariuszy publicznych. Oskarżenia opierano najczęściej na fałszywych zeznaniach milicjantów. Sądy skazywały skatowanych demonstrantów na kary więzienia do 10 lat w Radomiu i 5 lat w Ursusie.
Źródło: opracowanie własne, strona internetowa:nbp.pl
Przeczytaj również artykuł "Polska droga do wolności" na srebrnych monetach III RP, który przygotował dla Państwa nasz sklep numizmatyczny oraz zobacz pozostałe monety kolekcjonerskie, z serii "Polska droga do wolności".
Super sklep.
Świetny produkt doskonałej jakości.