10 zł, 30 rocznica Czerwca 1976 (Czerwiec 1976)

legend Powiększ

PAR_1013

PAR_101358

Cena:61,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 21-06-2006
Metal: srebro (Ag 925)
Nakład: 56 000 szt.
Opakowanie: Kapsel
Rok emisji: 2006
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: L (menniczy)
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Z lewej strony orła napis: 10, z prawej strony napis: ZŁ. Poniżej orła stylizowany wizerunek przerwanych torów kolejowych. U dołu półkolem oznaczenie roku emisji: 2006. Pod lewą łapą orła znak mennicy.

Rewers monety:Na tle stylizowanego wizerunku kordonu milicjantów w kaskach i z tarczami, stylizowany wizerunek kobiety i chłopca. U góry półkolem napis: 30. ROCZNICA, u dołu półkolem napis: CZERWCA 1976.

Projektant monety: Ewa Olszewska - Borys

Opis monety:

Fatalna sytuacja gospodarcza, wynikającą z nieudolnej polityki władz doprowadziła do radykalnych posunięć. Nie mogąc zwiększyć podaży, władze spróbowały przywrócić równowagę przez podwyżkę cen, zapowiedzianą 24 czerwca 1976 roku, w przemówieniu premiera Jaroszewicza. Planowane dodatki do płac nie rekompensowały przewidywanego spadku stopy życiowej. Sejm podjął uchwałę aprobującą projekt rządowy i zalecił poddanie go „konsultacjom” z załogami zakładów pracy.

Następnego dnia w wielu miastach wybuchły strajki i zamieszki uliczne. W Ursusie zastrajkowała załoga fabryki traktorów. Wobec odmowy zaproszenia najwyższych władz przez dyrekcję, robotnicy opuścili zakład, a wiadomość o strajku przekazali reszcie kraju poprzez zablokowanie ruchu kolejowego na trasie Warszawa-Kutno (w tym czasie były już odcięte linie telefonicznie w mieście). Wieczorem rozchodzących się do domów manifestantów zaatakowały oddziały milicji, używając petard, gazów łzawiących i pałek. Na ulicach Ursusa urządzono łapanki, a zatrzymanych bito na komendach MO. Aresztowano około 300 osób.

W Radomiu strajk rozpoczęli robotnicy zakładów metalowych, a do protestacyjnego pochodu dołączyli pracownicy innych fabryk. Przed budynkiem KW zebrał się wielotysięczny tłum demonstrantów domagający się cofnięcia podwyżki. I sekretarz KW Janusz Prokopiak obiecał porozumieć się z Warszawą i dać odpowiedź wciągu dwóch godzin (zamiast tego uciekł z Komitetu). Demonstranci podpalili gmach KW. Z wyjątkiem Urzędu Wojewódzkiego oraz Komendy MO, skąd oblężeni funkcjonariusze rzucali petardy, Radom był w rękach manifestantów. Nad ulicami krążyły helikoptery, z których milicja fotografowała demonstrantów. Oddziały ZOMO zaatakowały tłum gazem i pałkami. W odpowiedzi leciały kamienie i kostki bruku. Pod wieczór ZOMO opanowało sytuację.

W Płocku załoga „Petrochemii” udała się po wiecu pod budynek KW PZPR, w którym wybito szyby. Wieczorem oddziały MO rozpędziły manifestację. Aresztowano kilkadziesiąt osób. Również tego dnia strajkowały załogi warszawskich zakładów im. Świerczewskiego, Nowotki, Kasprzaka, FSO, „Zelmotu” i PZO, kilkanaście łódzkich fabryk włókienniczych, oraz niektóre zakłady we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku. Strajki objęły ogółem kilkadziesiąt wielkich zakładów. Reakcja robotników była zatem szybsza niż w grudniu 1970 roku.

Konsekwencją demonstracji i strajków czerwca 76, były brutalne represje. Zatrzymanych w Ursusie i Radomiu doprowadzano do komend MO, gdzie przepuszczano ich przez szpalery bijących pałkami i kopiących funkcjonariuszy, czyli tak zwane „Ścieżki zdrowia”. W procesach przed sądami oskarżano podsądnych o zamach na funkcjonariuszy publicznych. Oskarżenia opierano najczęściej na fałszywych zeznaniach milicjantów. Sądy skazywały skatowanych demonstrantów na kary więzienia do 10 lat w Radomiu i 5 lat w Ursusie.

Źródło: opracowanie własne, strona internetowa:nbp.pl
Przeczytaj również artykuł "Polska droga do wolności" na srebrnych monetach III RP, który przygotował dla Państwa nasz sklep numizmatyczny oraz zobacz pozostałe monety kolekcjonerskie, z serii "Polska droga do wolności".

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, 30 rocznica Czerwca 1976 (Czerwiec 1976)

10 zł, 30 rocznica Czerwca 1976 (Czerwiec 1976)

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.