10 zł, Mistrzostwa Świata w piłce Niemcy 2006 efekt kątowy

legend Powiększ

PAR_1012

PAR_1012344

Cena:61,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 26-04-2006
Metal: Ag 925
Nakład: 70 000 szt.
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 2006
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Awers monety: Z prawej strony fragment stylizowanej piłki nożnej, na jego tle: z lewej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, z prawej - napis: 10 ZŁ. Z lewej strony półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2006. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w.

Rewers monety: Z prawej strony wizerunek biegnącego piłkarza na tle stylizowanego wizerunku środkowej części boiska piłkarskiego. Z lewej strony u dołu zmieniający się w zależności od kąta patrzenia wizerunek piłki nożnej. Z prawej strony półkolem napis: MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE NOŻNEJ. U góry z lewej strony napis: NIEMCY/2006. U dołu z lewej strony napis: FIFA.
Projektant monety: Urszula Walerzak

Po nieudanym występie na mundialu w Korei i Japonii, reprezentacja Polski pod wodzą Pawła Janasa dostała kolejną szansę, by wyjść z cienia legendarnych „Orłów Górskiego”. Po wywalczeniu awansu w eliminacjach Mistrzostw Świata, polscy piłkarze wyruszyli na podbój niemieckich stadionów. Oczekiwania kibiców były ogromne, każdy wierzył, że faza grupa to czysta formalność, a prawdziwy bój rozpocznie się w rundzie pucharowej. Niestety i tym razem nasza reprezentacja nie sprostała zadaniu. Piłkarskie widowisko rozpoczęło się 9 czerwca. Tego dnia o godzinie 21:00, podopieczni Pawła Janasa zmierzyli się z reprezentacją Ekwadoru. Po niespełna 24 minutach gry straciliśmy pierwszą bramkę po strzale Carlosa Tenorio. Wynik utrzymał się do przerwy, a wszyscy liczyli na lepszą grę biało-czerwonych w drugiej połowie. Po 35 minutach drugiej połowy na listę strzelców wpisał się reprezentant Ekwadoru Augustin Delgado strzelając naszej drużynie drugą bramkę. Dziesięć minut później japoński sędzia Toru Kamikawa zakończył mecz, który ostatecznie przegraliśmy wynikiem 2:0.
5 dni później na stadionie w Dortmundzie doszło do spotkania z reprezentacją Niemiec. W „meczu o wszystko” polscy piłkarze pokazali dobrą i twardą grę, w niczym nie ustępując drużynie Jurgena Klinsmanna. Los chciał, że w doliczonym czasie gry straciliśmy bramkę po strzale Olivera Neuvilla, przegrywając całe spotkanie 1:0, tracąc tym samym szansę na awans wyjścia z grupy.

20 czerwca nasza reprezentacja rozegrała ostatni mecz fazy grupowej podejmując na stadionie w Hannoverze drużynę Kostaryki. W 25 minucie piłkę w polskiej bramce umieścił reprezentant Kostaryki Ronald Gomez, niespełna siedem minut po utracie pierwszej bramki dobrym strzałem popisał się obrońca polskiej reprezentacji Bartosz Bosacki strzelając pierwszą bramkę dla Polski. Pierwsza połowa meczu zakończyła się jedno bramkowym remisem. W 33 minucie drugiej połowy, drugą bramkę dla naszej reprezentacji zdobył ponownie Bartosz Bosacki. Cały mecz zakończył się wygraną podopiecznych Pawła Janasa 2:1. O awansie do rundy pucharowej nie było mowy.
Mistrzem świata została reprezentacja Włoch, pokonując po zaciętej walce w meczu, a potem w rzutach karnych drużynę Francji. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja gospodarzy pokonując w regulaminowym czasie gry zespół Portugalii 3:1. Królem strzelców został Miroslav Klose strzelając w całym turnieju 5 bramek.

Źródła: opracowania własne/strona internetowa:nbp.pl

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, Mistrzostwa Świata w piłce Niemcy 2006 efekt kątowy

10 zł, Mistrzostwa Świata w piłce Niemcy 2006 efekt kątowy

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.