Rewers: Z prawej strony stylizowany wizerunek księdza Jerzego Popiełuszki. Z lewej strony, w tle, stylizowany wizerunek terytorium Polski z zaznaczonym biegiem rzeki Wisły i stylizowany wizerunek kropli krwi, wykonanej z czerwonej cyrkonii. U dołu napis: 25. ROCZNICA/ MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI/ KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI/ 1947–1984.
Awers: U góry z prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z lewej strony orła napis: ZŁO DOBREM/ ZWYCIĘŻAJ. Poniżej stylizowany wizerunek róży leżącej na płycie nagrobka. U dołu napis: Ś†P/KS. JERZY POPIEŁUSZKO/LAT 37/ZAMORDOWANY 19 X 1984. U góry z lewej strony półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 10 ZŁ oraz oznaczenie roku emisji: 2009. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.
Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Był jednym z pięciorga dzieci Władysława i Marianny Popiełuszków, którzy zajmowali się gospodarstwem rolnym. Od dziecka był on głęboko religijny, służył także do Mszy. W 1965 roku Popiełuszko zdał maturę w liceum w Suchowoli. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Na drugim roku studiów wcielono go do wojska – w latach 1966-1968 odbył zasadniczą służbę wojskową w specjalnej jednostce wojskowej dla kleryków w Bartoszycach.
Dwudziestego ósmego maja 1972 roku Popiełuszko otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W kolejnych latach odbywał posługę w parafiach: w Ząbkach (1972-1975), Aninie (1975-1978) i w warszawskich kościołach Dzieciątka Jezus i św. Anny (1978-1980) oraz w parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. W 1978 roku został mianowany duszpasterzem średniego personelu medycznego, a w październiku 1981 roku został diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia i kapelanem Domu Zasłużonego Pracownika Służby Zdrowia. Latem 1980 roku ksiądz Popiełuszko związał się z Solidarnością – udał się on do hutników w zastępstwie ks. Czarnoty. Od tamtej pory, w każdą niedzielę Popiełuszko odprawiał dla hutników mszę, czym zaskarbił sobie ich sympatię.
Od lutego 1982 roku Popiełuszko celebrował Msze św. za Ojczyznę oraz wygłaszał kazania patriotyczno-religijne. W maju 1983 roku prowadził pogrzeb Grzegorza Przemyka. We wrześniu tego samego roku poprowadził pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę, która zakończyła się Mszą św. na Wałach. Z tego zrodziła się tradycja corocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, odbywająca się w trzecią niedzielę września. W nocy z 13 na 14 grudnia nieznani sprawcy wrzucili do mieszkania ks. Popiełuszki cegłę z materiałem wybuchowym. Władze PRL były krytycznie nastawione wobec działalności księdza, oskarżając go o działania antypaństwowe. W 1982 roku Służba Bezpieczeństwa rozpoczęła akcję o kryptonimie „Popiel”, mającą na celu rozpracowywanie Popiełuszki.
Dwunastego grudnia 1983 roku ksiądz Popiełuszko został oskarżony z art. 194 kk w zw. z art. 58 kk. („Kto przy wykonywaniu obrzędów lub innych funkcji religijnych nadużywa wolności sumienia i wyznania na szkodę interesów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat”). Następnie był on przesłuchiwany, a jego mieszkanie zostało przeszukane – znaleziono w nim, podłożone przez SB, naboje, granaty i farby drukarskie. Popiełuszko został zatrzymany, ale zwolniono go nazajutrz dzięki wstawiennictwu arcybiskupa Dąbrowskiego. Od 1984 roku ataki na księdza Popiełuszkę przybrały na sile i intensywności. W okresie od stycznia do czerwca 1984 roku przesłuchiwano go aż 14 razy. Trzynastego października SB przygotowało pierwszy zamach na księdza, rzucając kamień w szybę jego jadącego samochodu.
Drugi zamach zaplanowano na 19 października. Popiełuszko wracał wtedy z Bydgoszczy. Jego samochód, prowadzony przez Waldemara Chrostowskiego został zatrzymany niedaleko miejscowości Górsk. Przebrani za milicjantów funkcjonariusze SB skuli Chrostowskiego w radiowozie. Popiełuszce nakazano opuścić samochód, po czym ogłuszono go ciosem w głowę, a następnie związano i wrzucono do bagażnika. Chrostowski zdołał uciec z jadącego samochodu. Ciało księdza Popiełuszki wyłowiono 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka. Sekcja zwłok wykazała ślady torturowania. Pogrzeb księdza odbył się 3 listopada 1984 roku i przekształcił się w wielką patriotyczną manifestację. Ksiądz Jerzy Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. W tzw. procesie toruńskim z 1985 roku skazano wyłącznie bezpośrednich sprawców zbrodni i ich bezpośredniego przełożonego Adama Pietruszkę.
Proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki otwarto 8 lutego 1997 roku. Dziewiętnastego grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki. Szóstego czerwca 2010 roku w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna ks. Jerzego Popiełuszki.
Super sklep.
Świetny produkt doskonałej jakości.