20 zł, Kazimierz Dolny, rok 2008

legend Powiększ

PAR_1092

PAR_1092120

Cena:121,00 zł

Dodaj do listy życzeń


Podstawowe parametry:
Data emisji: 19-06-2008
Metal: Ag 925 (srebro)
Nakład: 125 000 szt.
Opakowanie: Kapsel
Rok emisji: 2008
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: L(menniczy)
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Rewers: Z lewej strony stylizowane wizerunki: studni pokrytej gontowym daszkiem oraz dachów domów przy rynku w Kazimierzu Dolnym. Centralnie stylizowany wizerunek fragmentu kościoła farnego. U góry półkolem napis: KAZIMIER Z DOL NY. 

Awers: U góry w środku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej orła z prawej strony napis: 20 ZŁ, z lewej strony stylizowany wizerunek fragmentu zwieńczenia kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym. U góry i z prawej strony półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2008. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W. 

Projektant: Ewa Olszewska-Borys 

Początki Kazimierza Dolnego sięgają XI wieku, kiedy to istniała tu, należąca do Benedyktynów, osada zwana Wietrzną Górą. W 1181 roku Kazimierz Sprawiedliwy przekazał ją siostrom norbertankom, które na cześć darczyńcy zmieniły nazwę osady na Kazimierz. Przymiotnik dolny dołączono do nazwy w późniejszych latach, aby odróżnić osadę od podkrakowskiego Kazimierza znajdującego się w górnym biegu Wisły. Legenda przypisuje założenie miasta w Kazimierzu Kazimierzowi Wielkiemu. Lokacji miasta (na prawie magdeburskim) dokonał jednak Władysław Jagiełło w 1410 roku. Wytyczono wówczas ulice, rynek oraz tereny pod zabudowę. 

W 1501 roku Kazimierz Dolny stał się siedzibą starostwa. W 1519 roku zadłużony u Mikołaja Firleja Zygmunt I Stary nadał jemu oraz jego synowi dożywotni tytuł starosty kazimierzowskiego. Firlejowie przebudowali zamek i dbali o przywileje dla miasta w handlu zbożem spławianym Wisłą do Gdańska. Ród Firlejów rządził miastem do 1644 roku. Okres rozwoju Kazimierza skończył się w 1656 roku, kiedy to miasto zostało spalone przez szwedzkie wojska. Następnie miasto przeżyło krótkotrwały okres rozkwitu, po tym jak w 1677 roku król Jan III Sobieski pozwolił osiedlać się w nim kupcom greckim, żydowskim i ormiańskim. Wkrótce po tym przyszły kolejne wojny polsko-szwedzkie, które ponownie spustoszyły miasto. 

W wyniku malejącego popytu na polskie zboże podupadł jego eksport, który stanowił główne źródło dochodów dla miejskich kupców. W zamian próbowano rozwijać handel drewnem, który nie przynosił jednak zysków porównywalnych do tego z handlu zbożem. Po rozbiorach miasto zostało odcięte od rynków zbytu. Od XIX wieku Kazimierz Dolny postawił zdecydowanie na turystykę, stając się miejscowością wypoczynkową. W trakcie II wojny światowej miasto ponownie doznało poważnych zniszczeń. Po wojnie miasto udało się odbudować – wyzwania tego, na zlecenie ministra kultury, podjął się Karol Siciński. W 1979 roku utworzono tu Kazimierski Park Krajobrazowy. Obecnie Kazimierz Dolny jest miastem o charakterystyce historyczno-krajobrazowej. 

Charakterystyczna architektura miasta wynika z faktu, że wszystkie budowle zostały wykonane z miękkiego, pozyskiwanego lokalnie wapienia. Materiał ten jest łatwy w obróbce, co pozwoliło architektom na bogate i fantazyjne zdobienia fasad kazimierzowskich kamienic. Od 1994 roku kazimierski zespół zabytkowy uznawany jest za pomnik historii.

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Kazimierz Dolny, rok 2008

20 zł, Kazimierz Dolny, rok 2008

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.