10 zł, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

legend Powiększ

PAR_885

PAR_885345

Cena:77,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 08-01-2003
Metal: Ag 925
Nakład: 47 000 szt.
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 2003
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Rewers monety: Wizerunek siedzącego chłopca grającego na flecie. W tle stylizowana pięciolinia, a na niej nuty, kwiaty i serce. Z lewej strony napis: 10 LAT. U dołu napis: WIELKA ORKIESTRA / ŚWIĄTECZNEJ POMOCY oraz dwa stylizowane słoneczniki.

Awers monety: W centralnej częsci logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - serce z napisem: wielka orkiestra świątecznej pomocy. Z lewej strony oznaczenie roku emisji: 2003. Poniżej wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Po bokach orła słoneczniki oraz powyżej orła z prawej strony napis: 10 ZŁ. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW.

Projektant monety: Robert Kotowicz

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała 2 marca 1993 w Warszawie. Jej założycielami byli Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski oraz Beata Bethke.

Wszystko zaczęło się od magazynu „Brum Top”, czyli piątkowej audycji programu III PR prowadzonej przez Jerzego Owsiaka, gdzie spontaniczne datki trafiały za pośrednictwem Owsiaka i PR na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w „Róbta co chceta”, muzycznym programie telewizyjnej dwójki. Pieniądze zbierano na rzecz Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem happeningu był finał wyemitowany przez TVP 2 i zorganizowany w jej studiu telewizyjnym 3 stycznia 1993. Zebrana wówczas kwota ponad 1,5 mln. dolarów przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Za zebrane pieniądze Jerzy Owsiak, z założoną później Fundacją, zakupił wymagany sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej w całej Polsce. Podstawowym celem WOŚP jest, określona statutem, „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

Wielka Orkiestra słynie przede wszystkim z corocznej, ogólnopolskiej imprezy, czyli transmitowanego przez telewizję Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał oznacza z kolei odbywające się w całym kraju (oraz poza jego granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji. Pieniądze w trakcie finału zbierane są również poprzez aukcje oraz w formie publicznej kwesty. Zgromadzone pieniądze są za każdym razem przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. Na początku działalności Fundacji, wielu patrzyło sceptycznie zarówno na jej możliwość sukcesu, jak i na charakter intencji przyświecającym jej twórcom. Jerzy Owsiak i jego współpracownicy przekonali jednak swoją postawą już chyba wszystkich niedowiarków i malkontentów. Odbyło się już bowiem 18 edycji „Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, podczas których udało się zebrać ok. 110 mln dolarów. Pieniądze te wykorzystano z kolei na zakup sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całym kraju. Natomiast finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz. Każdego roku w wielu miastach i miejscowościach w całej Polsce organizowane są koncerty, festyny, festiwale, na których grają, często pro publico bono, gwiazdy polskiej sceny. Ponadto, co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 000 wolontariuszy, którzy następnie kwestują na ulicach miast. W ramach każdego finału licytowane są „Złote Serduszka”, „Złote Karty Telefoniczne” oraz wszelakie upominki podarowane przez ludzi z Polski i z całego świata na rzecz Fundacji. Tradycja licytowania narodziła się podczas pierwszej edycji Finału w 1993; warszawski jubiler, Jerzy Kozak, podsunął pomysł, aby ze złota podarowanego Fundacji wykonać „Złote Serduszka”. Autorem wzoru serduszka jest Mennica Państwowa a każde z serduszek, w którym jest 3,3789 grama złota, oznaczone jest unikatowym numerem oraz datą Finału, podczas którego było licytowane.

Podczas XII edycji Finału WOŚP zamiast „Złotych Serduszek” Fundacja wystawiła na licytację 300 szt. „Złotych Medali” wykonanych przez Mennicę Polską z kruszców zebranych podczas poprzedniego finału. Medale ważące 33,33 grama wykonane były ze złota i srebra: środek ze złota próby 999 oraz pierścień ze srebra próby 925. Podobne medale licytowane były także podczas kolejnych finałów w latach 2005-2007 i zawierały symbol nawiązujący do celu zbiórki pieniędzy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości pozyskiwanej rocznej sumy fundacją charytatywną w Polsce.

Od 1 września 2004 roku fundacja ma status organizacji pożytku publicznego (nr KRS: 0000030897). Przekazane na konto fundacji 1% podatku dochodowego jest przeznaczane na wsparcie hospicjów dziecięcych.

Źródło: Materiały własne, wikipedia.org.pl

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

10 zł, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.