Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2004, poniżej napis: ZŁ 20 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy M/W .
Rewers monety: Wizerunki dwóch morświnów. U góry półkolem napis: MORŚWIN. U dołu na tle fragmentu stylizowanej mapy Polski napis: Phocoena phocoena. Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska / Urszula Walerzak
Morświn (Phocoena phocoena) należy do zębowców, podrzędu waleni. Jest przedstawicielem rodziny morświnowatych (Phocoenidae), przez co jest spokrewniony z delfinem. Środowiskiem naturalnym morświnów są płytkie wody przybrzeżne, umiarkowanie chłodne oraz subarktyczne na półkuli północnej (m.in. wody Bałtyku). W polskich wodach Bałtyku w 1994 roku występowało 600 osobników tego gatunku. Niestety, z biegiem czasu populacja tego gatunku maleje w zastraszającym tempie.
Morświny żyją samotnie lub w małych grupach. Pożywieniem morświnów są przydenne i pelagiczne ryby ławicowe, takie jak: śledzie, makrele, sardele, witlinki oraz niektóre przydenne bezkręgowce. W porównaniu z delfinami, morświny wykazują mniejszą inteligencję i nie potrafią przywiązać się tak do człowieka jak robi to z kolei delfin, przez co bardzo trudno chować je w niewoli, a to z kolei jest wynikiem ciągłego spadku populacji tego gatunku.
Morświny mają krótko ścięty pysk, a ich zęby są dłutowate. Płetwa grzbietowa jest krótsza oraz jest osadzona bliżej ogona niż u delfinów. Płetwy piersiowe są krótkie i trójkątne. Ubarwienie tego gatunku, różni się od reszty podrzędu i podobne jest do rybiego. Kolory po bokach ciała z czerni na grzbiecie przechodzą w biel brzucha odcieniami, a nie całymi kolorami jak u waleni. Ciekawostką jest fakt, iż morświn doczekał się swojego pomnika, a znajduje się on w alei Jana Pawła II w Gdyni.
Źródło: strony internetowe: nbp.pl/pl.wikipedia.org
Super sklep.
Świetny produkt doskonałej jakości.