10 zł, Atlanta 100 lat nowożytnych Igrzysk Olimpijskich

legend Powiększ

PAR_717

PAR_717735

Cena:176,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 30-11-1995
Metal: Ag 925
Nakład: 20.000
Opakowanie: Kapsel
Rok emisji: 1995
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: L (menniczy)
Waga monety: 16,5 g

Opis produktu

Rewers: Dwie części kuli ziemskiej rozdzielone postacią zawodniczki trzymającej zapaloną pochodnię. Na dole półkolem napis: 100 LAT NOWOŻYTNYCH IGRZYSK OLIMPIJSKICH. U góry po bokach zawodniczki stylizowane postacie starożytnych biegaczy, pod nimi z lewej strony napis: Ateny/1896, z prawej: Atlanta/1996. Nad postacią zawodniczki zwieńczenie w formie kapitelu kolumny . 

Awers: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, po bokach orła oznaczenie roku emisji: 19-95, pod orłem napis: ZŁ 10 ZŁ, w otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA poprzedzony oraz zakończony pięcioma perełkami. 

Historia Igrzysk Olimpijskich sięga czasów starożytnej Grecji – pierwsze igrzyska odbywały się w greckiej Olimpii – pierwsze udokumentowane zawody odbyły się w roku 776 p.n.e. Okres rozgrywania igrzysk wiązał się z zaprzestaniem wszelkich działań wojennych – ogłaszano „święty rozejm”, który trwał dwa miesiące. Same igrzyska trwały zaledwie pięć dni, pozostały czas był przeznaczony na wyruszenie widzów i zawodników na igrzyska oraz na powrót z nich. Igrzyska rozpoczynały się od uroczystości, w czasie której składano przysięgę przed posągiem Zeusa Zawodnik, który wygrał igrzyska zdobywał wieniec z gałązek oliwnych i sławę – otrzymywał również tytuł olimpionika. W rodzinnym mieście na jego cześć stawiano pomniki i pisano wiersze. 

Najstarszą dyscypliną starożytnych igrzysk był dromos - bieg krótki na dystansie jednego stadionu. Początkowo długość tego biegu nie była wyraźnie określona, dopiero od 6 igrzysk dystans ustalono na 600 stóp, to jest 192,67 m. Kolejną dyscypliną olimpijską był diaulos – bieg średni, który rozegrano po raz pierwszy na 14 igrzyskach. Diaulos równał się dystansowi dwóch stadionów (385,34 m). Na piętnastych z kolei igrzyskach wprowadzono nową konkurencję – dolichos, czyli bieg długi, rozgrywano na dystansie 24 stadionów. Wraz z kolejnymi igrzyskami pojawiały się nowe dyscypliny, takie jak zapasy, pięciobój czy wyścigi rydwanów. 

Najsłynniejszym zawodnikiem w ery igrzysk starożytnych był Leonidas z Rodos, zwycięzca czterech kolejnych olimpiad w biegu na dystansie jednego stadionu, w diaulosie i w biegu zbrojnym. Z początku w igrzyskach startowali wyłącznie ludzie majętni, którzy mogli sobie pozwolić na marnowanie całego roku na ćwiczenia. Z czasem startowali już wyłącznie wyselekcjonowani atleci. Po upadku Olimpii w 395 roku zaprzestano rozgrywania Igrzysk. Ich idea jednak przetrwała – poświęcano im utwory literackie, natomiast w średniowieczu i w innych okresach organizowano zawody zbliżone do tych olimpijskich, takie jak zawody rycerskie. 

Idea Igrzysk Olimpijskich odżyła na dobre dopiero w XIX wieku. Jedną z prób wskrzeszenia olimpiady były igrzyska neohalleńskie rozegrane 4-12 maja 1889 roku. Z czasem Francuz Pierre de Coubertin nadał igrzyskom charakter międzynarodowy. W Paryżu w 1894 r. został powołany do życia pierwszy Kongres Olimpijski. W czasie jego powstawania, narodził się Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie przeprowadzono w Atenach w 1896 r. Od tego momentu Olimpiady weszły na stałe do bogatego pejzażu sportu i, tak jak w starożytności, rozgrywane są, co cztery lata. 

Osiemnastego września 1990 roku, podczas 96. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Tokio, na gospodarza igrzysk w 1996 roku wybrano Atlantę. Innymi kandydatami były: Ateny (Grecja), Toronto (Kanada), Melbourne (Australia), Manchester (Wielka Brytania) i Belgrad (Jugosławia).Wygrana Atlanty w finałowym starci z Atenami wywołała sporo kontrowersji. Słynne było wówczas powiedzenie przeciwników tego wyboru, którzy twierdzili, że „Olimpijska tradycja przegrała z coca-colą”. XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku. Na Igrzyskach w Atlancie zawodnicy zmagali się ze sobą w trzech nowych konkurencjach: siatkówce plażowej, kolarstwie górskim i piłce nożnej kobiet oraz w jednej dyscyplinie softballu. Wydarzenia sportowe przyćmił niestety zamach w Parku Olimpijskim dokonany przez Erica Roberta Rudolpha, w wyniku którego życie straciły dwie osoby.

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, Atlanta 100 lat nowożytnych Igrzysk Olimpijskich

10 zł, Atlanta 100 lat nowożytnych Igrzysk Olimpijskich

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.