20 zł, Sum

legend Powiększ

PAR_721

PAR_721738

Cena:792,00 zł


Podstawowe parametry:
Metal: Ag 925 (srebro)
Nakład: 20.000 szt.
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 1995
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Sum europejski (Silurus glanis) jest pierwszą polską monetą kolekcjonerską po denominacji, z serii  "Zwierzęta Świata".

Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 1995, poniżej napis: ZŁ 20 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. 

Rewers monety: Sylwetka suma płynącego wśród wodnej roślinności. Z prawej u góry napis półkolem: SUM - Silurus glanis.

Projektant monety:  Ewa Tyc-Karpińska / Roussanka Nowakowska

Sum europejski (Silurus glanis) jest największą rybą słodkowodną występującą w wodach Europy. Osiąga długość od 2 do 2,5 m i wagę do100kg (maksymalnie 5 m i wagę 306 kg).

Posiada dużą głowę i długie pozbawione łusek ciało, a także silnie uzębiony otwór gębowy. Nad górną szczęką znajdują się dwa długie, a pod dolną cztery krótkie wąsy. Płetwa grzbietowa jest silnie zredukowana, posiada tylko 3-5 promieni, natomiast płetwa odbytowa jest bardzo długa i sięga prawie do zaokrąglonej płetwy ogonowej. Jego ogon jest bardzo długi, stanowi 3/5 długości ciała. Sum ma małe oczy, nozdrza zakończone krótkimi mięsistymi rurkami. Ubarwienie zależy od środowiska. Grzbiet jest ciemny lub prawie czarny, czasem z zielonkawym, niebieskawym lub brązowawym odcieniem. Boki ciemnożółtawobiałe z wyraźnym szarobrązowym marmurkowym wzorem, brzuch szarobiały z ciemnymi nieregularnymi plamami. Czasami występują czerwonookie osobniki albinotyczne.

W pierwszym okresie życia młode osobniki żywią się planktonem, pod koniec pierwszego roku, stają się świetnymi myśliwymi, przez co zalicza się je do drapieżników. Polują na ryby różnych gatunków, wbrew pozorom większość zdobyczy to niewielkie ryby o długości kilkunastu centymetrów, ale nie pogardzą również rakami, żabami, czy też kijankami.

Sum prowadzi nocny tryb życia. W ciągu dnia przebywa w miejscach trudno dostępnych. Leży nieruchomo na dnie spokojnych, mulistych głębokich wód, gdzie nikt nie zakłóca jego spokoju. Jest samotnikiem, rzadko żeruje w grupach. Sum dożywa ponad 30 lat, jeśli wcześniej nie wpadnie w ręce wędkarzy.

Źródło: strona internetowa: katalogmonet.pl/wikipedia

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Sum

20 zł, Sum

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.