20 zł, Żubr (Bison bonasus), 2013

legend Powiększ

PAR_1294

PAR_12942013

Cena:275,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 24-10-2013
Metal: Srebro Ag 925
Nakład: 35000
Opakowanie: plastikowy kapsel
Rok emisji: 2013
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Żubr jest największym ssakiem lądowym Europy, o ciężarze ciała dochodzącym u samców do niemal 1 tony. Gatunek ten żyje w stadach liczących do kilkudziesięciu osobników. Przewodnikami takich stad są stare, doświadczone samice. Żubry odżywiają się roślinami runa leśnego, trawami i turzycami rosnącymi na polanach śródleśnych, a także liśćmi, pędami i korą drzew. Mają bardzo dobry słuch i węch, nieco słabszy wzrok, potrafią biec z szybkością do kilkudziesięciu km/godz. i przeskakiwać przeszkody do wysokości 2 m. Żubry w stadzie nie obawiają się żadnych drapieżników, ale pojedyncze, słabsze osobniki – szczególnie pozostające poza stadem cielęta – mogą paść ofiarą wilków lub niedźwiedzi.

Gatunek ten był powszechnie spotykany w lasach Europy jeszcze w średniowieczu, ale będąc bardzo atrakcyjną zwierzyną łowną (w Polsce zastrzeżoną dla władców) na zachodzie kontynentu został wcześnie wytępiony. Do końca I wojny światowej przetrwał jedynie w Puszczy Białowieskiej, a do 1927 r. na Kaukazie. W dwudziestoleciu międzywojennym w Białowieży – po zebraniu nielicznych osobników ocalałych w hodowlach i ogrodach zoologicznych – podjęto próbę hodowli restytucyjnej żubra. W rezultacie wszystkie żyjące obecnie żubry wywodzą się zaledwie od 12 przodków. Wśród wszystkich dziko żyjących ssaków Europy gatunek ten odznacza się zatem największym stopniem spokrewnienia swoich przedstawicieli.

Na wolność pierwsze żubry wypuszczono ponownie w 1952 r. w Białowieży. Polska może się poszczycić największą populacją tego gatunku – około 1 240 osobników z ponad 4 600 żyjących obecnie na świecie. W naszym kraju, poza Białowieżą, żubry żyją na swobodzie w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej, na Pomorzu Zachodnim i w Bieszczadach. Poza Polską wolno żyjące stada można spotkać: na Białorusi, Litwie, Słowacji, Ukrainie, w Rosji i Rumunii. Uratowanie tego gatunku od niemal nieuchronnej zagłady jest wielkim osiągnięciem naszych naukowców i leśników oraz wspaniałym przykładem polskiego sukcesu w dziedzinie ochrony przyrody.

Dr hab. Kajetan Perzanowski Stacja Badawcza Fauny Karpat Muzeum i Instytut Zoologii PAN

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Żubr (Bison bonasus), 2013

20 zł, Żubr (Bison bonasus), 2013

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.