50 zł, Skarby Stanisława Augusta - Wacław II Czeski

PAR_1296

PAR_12961954

Cena:5 900,00 zł


Podstawowe parametry:
Metal: Ag 999 (czyste srebro)
Nakład: 5000 szt.
Opakowanie: etui, kapsel, certyfikat NBP, bez folderu
Rok emisji: 2013
Średnica monety: 45 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 62,2 g (2 uncje)

Opis produktu

AWERS: U dołu wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-13. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA i, po oddzielającej kropce, napis: 50 ZŁ. Centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie, napis: PRAEMISLAI III./OTTOCARI BOHEMIAE/REGIS FILIUS/PRAEMISLAI I./POLONIAE REGIS GENER,/OBIIT PRAGAE A.D. 1305./REGNI IN POLONIA 5./AETATIS 33. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W.

REWERS: Centralnie, stylizowany wizerunek popiersia Wacława II Czeskiego z profilu, w koronie na miękkim kapeluszu ze skrzydłem odwiniętym nad czołem, w płaszczu gronostajowym, z ozdobnym łańcuchem na szyi. W otoku napis: VENCESLAUS BOHEMUS. Po lewej stronie, u dołu, sygnatura: I. P. H. F. Na boku napis: WACŁAW II CZESKI, SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA, rozdzielony gwiazdkami.

 

Wacław II Czeski urodził się 27 września 1271 roku w Pradze. Był synem Przemysła Ottokara II (z dyn. Przemyślidów) i Kunegundy (z dyn. Rurykowiczów). Wykorzystując spory pomiędzy polskimi książętami piastowskimi o pierwszeństwo do tronu, w 1291 roku zajął przy pomocy wojsk czeskich tron krakowski. Zjednał sobie wielu możnych małopolskich żywo zainteresowanych związkami z południem, lecz przede wszystkim zjednał sobie przychylność biskupa krakowskiego, Pawła z Przemankowa. Nie zmienia to jednak faktu, że jego panowanie budziło wiele sprzecznych opinii. Jedni widzieli w jego rządach obcą okupację, zaś inni upatrywali w tym szansę na powstanie potężnego państwa słowiańskiego, które mogłoby stanowić główny ośrodek polityczny centralnej Europy. Wielogłos w kwestii obcego panowania Wacława II przyczynił się do rozwinięcia w kraju tendencji zjednoczeniowych, co z kolei pomogło w przyszłości Władysławowi Łokietkowi w sięgnięciu po władzę w Polsce. Wacław II wstąpił w związek małżeński z Ryksą (córką Przemysła II) i w 1300 roku, gdy zajął Wielkopolskę, koronował się w Gnieźnie na króla Polski. Władysław Łokietek i Bolesław II płocki zostali zmuszeni do złożenia nowemu królowi hołdu lennego ze swych ziem. Panowanie króla Wacława II Czeskiego trwało zaledwie 5 lat. Gdy jego syn, Wacław III przygotowywał się na wielką wyprawę do Polski (już po śmierci ojca), by objąć władzę, został zamordowany. W ten sposób zakończyła się epoka panowania dynastii Przemyślidów na ziemiach czeskich. Wacław II Czeski zmarł 21 czerwca 1305 roku na gruźlice, po trwającej wiele miesięcy, jeśli nie lat, chorobie. Miał zaledwie 34 lata w momencie śmierci. Został pochowany z oddaniem należnych mu tytułów w Zbrasławiu  nieopodal Pragi.  

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

50 zł, Skarby Stanisława Augusta - Wacław II Czeski

50 zł, Skarby Stanisława Augusta - Wacław II Czeski

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.