5 zł, Denar Bolesława Chrobrego

legend Powiększ

PAR_1281

PAR_12811955

Cena:220,00 zł


Podstawowe parametry:
Metal: Ag925 (srebro)
Nakład: 20000
Rok emisji: 2013
Średnica monety: 24 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 7,07

Opis produktu

Pierwsza moneta z serii Historia Polskiej Monety

Awers: U dołu, z lewej strony, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie okręgu, umieszczone są: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis w otoku: RZECZPOSPOLITA POLSKA i, po oddzielającej kropce, oznaczenie roku emisji: 2013, poniżej orła napis: 5 ZŁ oraz, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W. Po prawej stronie, stylizowany wizerunek fragmentu rewersu denara Bolesława Chrobrego, z wizerunkiem krzyża typu bizantyjskiego, a po lewej stronie - pionowy pas z ozdobnym motywem w stylu romańskim. 

Rewers: Centralnie, stylizowany wizerunek awersu denara Bolesława Chrobrego, ze stylizowanym wizerunkiem strzały, po bokach której znajduje się sześć stylizowanych gałązek oraz częściowo nieczytelny napis w otoku. Z lewej strony, u góry i u dołu, fragmenty pionowego pasa z ozdobnym motywem w stylu romańskim. W otoku napis: DENAR BOLESŁAWA CHROBREGO.

Bolesław Chrobry urodził się w 967 roku, był synem Mieszka I – pierwszego historycznego władcy Polan, a zarazem twórcy polskiej państwowości – i Dobrawy, czeskiej księżniczki z dynastii Przemyślidów. Uważany jest dziś za jednego z najwybitniejszych polskich władców. Objął władzę po śmierci swojego ojca, a przyrodnich braci, których uznał za potencjalne zagrożenie w kontekście ewentualnych roszczeń do tronu polskiego wygnał zagranicę – Mieszka, Lamberta, Świętopełka. Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się 18 kwietnia 1025 roku w Gnieźnie, na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Prowadził bardzo ambitną politykę zagraniczną, a jej podstawowymi celami była ekspansja na Wschód i Zachód. Zajął kolejno: Milsko, Łużyce, Miśnię dotarł nawet do Kijowa i rozszerzył swoją władzę o Czechy i Morawy. Kolejne aneksje ziem doprowadziły do trwających od 1002 do 1018 roku wojen, które finalnie zakończyły się podpisaniem pokoju w Budziszynie z cesarzem Henrykiem II (30 stycznia 1018 rok). Bolesław Chrobry był wielkim orędownikiem misji chrystianizacyjnych. W 1000 roku uczestniczył w zjeździe gnieźnieńskim, na którym podejmował niemieckiego cesarza Ottona III, który to przyjechał do Gniezna aby złożyć hołd przy grobie św. Wojciecha. Zjazd zaowocował utworzeniem metropolii gnieźnieńskiej (pierwszej w Polsce) oraz ustanowieniem biskupstw w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Jak podają historycy, podczas zjazdu doszło do wymiany darów między władcami – Chrobry otrzymał kopię włóczni św. Maurycego i relikwię gwoździa z Krzyża Pańskiego, natomiast Otton III został obdarowany ramieniem św. Wojciecha. Bolesław Chrobry zmarł 17 czerwca 1025 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się z zachowaniem najwyższego ceremoniału, miejscem spoczynku króla uczyniono katedrę poznańską, a grobowiec umieszczono w Złotej Kaplicy. Sylwetka pierwszego króla Polski upamiętniona została m.in.: we Wrocławiu (pomnik), w Poznaniu (pomnik), Gnieźnie (pomnik), Brzegu (płaskorzeźba). 
 

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

5 zł, Denar Bolesława Chrobrego

5 zł, Denar Bolesława Chrobrego

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.