10 zł, "Włączeni w życie", 2013

legend Powiększ

PAR_1289

PAR_12892009

Cena:72,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 24-10-2013
Metal: Srebro Ag 925
Nakład: 25000
Rok emisji: 2013
Średnica monety: 32 mm
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Na równi z innymi są uprawnione do korzystania ze wszystkich wolności i praw człowieka. Niepełnosprawność intelektualna, choć wywołuje różne problemy w codziennym funkcjonowaniu, jest tylko jednym z elementów tożsamości tych osób i w żaden sposób nie może ograniczać ich pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają trudności z rozumieniem, uczeniem się i tworzeniem nowych pojęć. Potrzebują więcej czasu na naukę nowych działań i zapamiętanie nowych informacji. Wymagają zatem zróżnicowanego wsparcia w edukacji, pracy, w podejmowaniu decyzji, w codziennych sprawach. Osoba z niepełnosprawnością intelektualną, która otrzyma odpowiednią pomoc, może w pełni korzystać ze swoich praw i wykonywać swoje obowiązki, a dzięki doskonaleniu nabytych umiejętności staje się bardziej samodzielna i niezależna.

Włączenie w życie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną zależy od każdego z nas. Będzie ono tym skuteczniejsze, im lepiej zrozumiemy potrzeby tych osób oraz uznamy ich prawo do godności i autonomii. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną stanowią około 1 procent populacji Polski. W ponad 400 placówkach prowadzonych przez 123 Koła terenowe Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które w 2013 r. obchodzi jubileusz 50-lecia, dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną mają dostęp do odpowiedniej edukacji, rehabilitacji i terapii, aktywizacji społecznej i zawodowej. Rozwijają talenty artystyczne, wnosząc wkład w tworzenie kultury i sztuki narodowej. Na miarę swoich możliwości posługują się nowymi technologiami i doskonalą kompetencje społeczne. Uczestniczą w wyborach, wypowiadają się w swoich sprawach i głośno domagają się respektowania należnych im praw człowieka i obywatela.

Barbara Abramowska Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, "Włączeni w życie", 2013

10 zł, "Włączeni w życie", 2013

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.