10 zł, 30. rocznica powstania NZS

legend Powiększ

PAR_1209

PAR_12091057

Cena:61,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 16-03-2011
Metal: Ag925 (srebro)
Nakład: 50.000 szt.
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 2011
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Awers monety: Z lewej strony, na wyodrębnionej płaszczyźnie, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a pod nim napis: 10 ZŁ. Po prawej stronie orła, u dołu, oznaczenie roku emisji: 2011. Centralnie, stylizowane wizerunki sześciu postaci. Na ich tle, z prawej strony, wizerunek logo Uniwersytetu Łódzkiego. U góry, półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW. 

Rewers monety: Centralnie, stylizowany wizerunek logo obchodów 30. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów, z napisem: NZS/30 lat, na tle płaszczyzny w kształcie stylizowanej mapy Polski. U dołu oraz po prawej i lewej stronie stylizowane wizerunki postaci. W otoku napis: 30. ROCZNICA POWSTANIA NIEZALEŻNEGO ZRZESZENIA STUDENTÓW. 
 

Historia NZS sięga strajków z sierpnia 1980 roku. Wówczas to, 27 sierpnia, studenci Uniwersytetu Gdańskiego ogłosili apel, żądając m.in. utworzenia niezależnej od władz organizacji studenckiej.

Następnie, drugiego września, pojawiła się nazwa - powstał pierwszy w kraju Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich Uniwersytetu Gdańskiego. Tak narodziło się Niezależne Zrzeszenie Studentów, które powstało jako wyraz protestu środowiska studenckiego wobec władz PRL. NZS zajmował się głównie działalnością polityczną i propagandową; organizował demonstracje i strajki. Współpracował z KOR, KPN i NSZZ „Solidarność". Jego „Projekt programu działania" dotyczył zmian na uczelniach, m.in. utworzenia samorządu studenckiego. W dokumencie tym wspominano również o prowadzeniu niezależnych prac nad kształtem cenzury. W krótkim czasie podobne struktury powstały praktycznie we wszystkich innych ośrodkach akademickich. W jednym ze swoich postulatów łódzcy studenci żądali, aby „[z]godnie z konstytucją PRL i postanowieniem Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie można było nieskrępowanie manifestować swoje opinie i poglądy”.

W połowie października w Warszawie miał miejsce zjazd, na który przybyli Delegaci Komitetów Założycielskich Niezależnych Organizacji Studenckich. Wybrano wówczas nazwę, Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS), przygotowano statut, który wraz z wnioskiem o rejestrację trafił do sądu. Sąd jednak oddalił wniosek. NZS, zarejestrowany po strajkach studentów, zawieszono wraz ze stanem wojennym i rozwiązano 15 stycznia 1982 roku.

Druga połowa lat 80-tych to dal NZS-u głównie działalność polityczna. W styczniu 1987 roku w akademiku Politechniki Warszawskiej odbyło się tajne spotkanie działaczy NZS z kilki ośrodków akademickich, nazwane II Zjazdem NZS. Wybrano wówczas Komisję Krajową. W tym samym roku w ramach NZS narodził się konflikt, po tym jak Komisja Krajowa wybrała nowego przewodniczącego i rzecznika prasowego. Protesty doprowadziły do odwołania przewodniczącego w czerwcu 1988 roku. W trakcie III Pielgrzymki Ojca Świętego do Polski NZS pozdrawiał Papieża na całej trasie pielgrzymki.

Oprócz polityki NZS zajmował się także sprawami studentów. Latem 1987 roku dla nowo przyjętych studentów zorganizowano wiele obozów roku „0”. Kolejny rok to liczne, w większości jawne, działania NZS – wiece okolicznościowe, strajkowanie wraz z robotnikami, happeningi. Dzięki tej działalności do NZS masowo przyłączali się nowi członkowie. Znów pojawiły się postulaty polityczne; żądania pluralizmu życia społeczno - politycznego. Wszystkie te czynniki doprowadziły do III Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku, który miał miejsce w dniach 9-11 września 1988 roku. Wybrano wówczas nowe, jawne władze. Rejestracja NZS nastąpiła jednak dopiero po objęciu urzędu premiera przez Tadeusza Mazowieckiego.

Po roku ’89 NZS stopniowo zmieniał profil swojej działalności. Ograniczano inicjatywy polityczne na rzecz reprezentowania interesów studentów oraz przedsięwzięć kulturalno-rozrywkowych. W nawiązaniu do historii NZS angażował się w poparcie dla białoruskiej opozycji demokratycznych przemian na Ukrainie w czasie tzw. „pomarańczowej rewolucji”.

W ciągu ponad 30 lat działalności przez NZS przewinęło się ponad 190 tysięcy ludzi, wśród nich znani dziennikarze, ludzie biznesu, kultury i politycy Adam Bielan (poseł PiS, były przewodniczący NZS SGH), Przemysław Gosiewski (wicepremier, poseł PiS), Waldemar Pawlak (były premier, poseł PSL), Katarzyna Piekarska (posłanka SLD), Paweł Piskorski (były prezydent Warszawy), Maciej Płażyński (były poseł PO), Donald Tusk (Platforma Obywatelska), Jan Maria Władysław Antoni Rokita (PO), Jerzy Widzyk (minister transportu i gospodarki morskiej).

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, 30. rocznica powstania NZS

10 zł, 30. rocznica powstania NZS

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.