10 zł, Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej

legend Powiększ

PAR_1211

PAR_12111154

Cena:66,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 01-07-2011
Metal: Ag 925 (srebro)
Nakład: 50000 szt.
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 2011
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Awers: Z prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Na lewo od orła, u dołu, napis: 10 ZŁ. Po lewej stronie u góry, stylizowana litera „e” na tle flagi Rzeczypospolitej Polskiej, której zakończenie tworzy kontury fragmentu terytorium Polski. Flagę otacza dwanaście gwiazdek. U dołu, półkolem, napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2011. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW. 

Rewers: Centralnie, na tle konturów terytorium Polski, stylizowany wizerunek logo Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, wykonany farbą: żółtą, czarną, zieloną, niebieską, pomarańczową i czerwoną. Wokół napis: PRZEWODNICTWO POLSKI W RADZIE UE. W otoku, na wyodrębnionej płaszczyźnie, dwanaście gwiazdek.

Polska, począwszy od 1 lipca 2011 roku przez okres sześciu miesięcy, przewodniczyła posiedzeniom Rady Unii Europejskiej. Była to pierwsza polska prezydencja od czasu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku. Logiem polskiej prezydencji uczyniono sześć kolorowych strzałek skierowanych w górę przy akompaniamencie biało-czerwonej flagi z podpisem „PL2011.eu”. Wśród zadań należących do państwa sprawującego prezydencję znalazły się m.in.: „-przewodniczenie pracom Rady UE i jej organów pomocniczych oraz przewodniczenie spotkaniom Rady Europejskiej. Realizacja tego zadania wiąże się ze zorganizowaniem w wymiarze merytorycznym i logistycznym wielu spotkań zróżnicowanych co do charakteru, miejsca i szczebla; -reprezentowanie Rady UE wobec innych instytucji UE, a w szczególności wobec Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego; -reprezentowanie Unii w stosunkach z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi, przy współpracy z wysokim przedstawicielem ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa”. Na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Przygotowania Organów Administracji Rządowej i Sprawozdania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej wytypowany został Mikołaj Dowgielewicz (sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej). Podczas trwającej 6 miesięcy polskiej prezydencji odbył się szereg spotkań, wydarzeń i imprez, a wśród nich m.in.: spotkanie wyższych urzędników UE-USA w Krakowie, wystawa „Złote Czasy Rzeczypospolitej” w Madrycie, Europejski Kongres Kobiet, posiedzenie Rady ECOFIN w Brukseli, IV Forum Inwestycyjne w Tarnowie, szczyty Unii Europejskiej w Indiach, Brazylii i Południowej Afryce.  

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej

10 zł, Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.