10 zł, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski (okrągła)

legend Powiększ

PAR_1218

PAR_12181288

Cena:81,00 zł

Dodaj do listy życzeń


Podstawowe parametry:
Data emisji: 08-12-2011
Metal: Ag 925 srebro
Nakład: 50000
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 2011
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Awers: U góry, po lewej stronie, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Powyżej, na prawo od orła, stylizowany wizerunek mikrofonu. Poniżej stylizowany fragment zapisu nutowego. Po lewej stronie stylizowany wizerunek kamery. U dołu, półkolem, napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Powyżej oznaczenie roku emisji: 2011, umieszczone na tle stylizowanych wizerunków kartek. Nad nim napis: 10 ZŁ. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: MW. 

Rewers: Po prawej stronie stylizowany wizerunek popiersia Jerzego Wasowskiego. Pod nim napis: JERZY/WASOWSKI. Po lewej stronie stylizowany wizerunek popiersia Jeremiego Przybory. Pod nim napis: JEREMI/PRZYBORA. W górnej części i z prawej strony u dołu, stylizowane wizerunki nut. W otoku napis: HISTORIA POLSKIEJ MUZYKI ROZRYWKOWEJ.

Jeremi Przybora wespół z Jerzym Wasowskim byli twórcami „Kabaretu Starszych Panów”, który w latach 50. i 60. XX wieku święcił swe triumfy na łamach Telewizji Polskiej. Jeremi Przybora urodził się 12 grudnia 1915 roku w Warszawie, był najmłodszym z trojga rodzeństwa. Jego ojciec, Stefan Przybora był właścicielem fabryki słodyczy oraz cukierni w Warszawie, a matka Jadwiga de domo Kozłowska zajmowała się pielęgnowaniem domowego ogniska. Kształcił się kolejno w ewangelickim Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie, następnie w Szkole Głównej Handlowej oraz na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Studiów nie ukończył. Zawodowo związał się z Polskim Radiem, gdzie prowadził popularne przed wojną audycje radiowe m.in. „Pokrzywy nad Brdą”. Był autorem tekstów piosenek, książek, scenariuszy, a ponadto był lektorem Polskiej Kroniki Filmowej. W maju 1997 roku, decyzją prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury. Jerzy Wasowski urodził się 31 maja 1913 roku w Warszawie. Kształcił się na Wydziale Elektromechaniki na Politechnice Warszawskiej. Zawodowo również związany był z Polskim Radiem, jednak Wasowski, w odróżnieniu od Przybory odpowiadał za stronę techniczną funkcjonowania rozgłośni. Zetknięcie z Jeremim Przyborą zaowocowało utworzeniem w 1949 roku radiowego teatrzyku „Eterek” (1949), a dekadę później telewizyjnego „Kabaretu Starszych Panów”. W programach Kabaretu występowali m.in.: Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśnik, Bronisław Pawlik. 

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski (okrągła)

10 zł, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski (okrągła)

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 9.00-17.00)
Telefon
+48 505 420 060
(pn-sb 9.00-19.00)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne