50 zł, Skarby Stanisława Augusta - Bolesław Chrobry

PAR_1295

PAR_12951895

Cena:5 060,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 12-03-2013
Metal: Srebro (Ag 999)
Nakład: 5000
Opakowanie: Eleganckie etui
Rok emisji: 2013
Średnica monety: 45 mm
Stan zachowania: Menniczy
Waga monety: 62,2 g

Opis produktu

AWERS: U dołu wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-13. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA i, po oddzielającej kropce, napis : 50 ZŁ. Centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie, napis: PRIMUS/IN POLONIA/REGIO DIADEMATE/INSIGNITUS,/TERMINOS IMPERII AD/ALBIM BORYSTHENEM/ET OSSAM VICTOR/ DESIGNAVIT./OBIIT A. DOMIN: 1025./ AETAT: 58. REG: 33. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W.

REWERS: Centralnie, stylizowany wizerunek popiersia Bolesława Chrobrego z profilu, w koronie, zbroi i w płaszczu spiętym klamrą, z krzyżem patriarchalnym na piersiach. W otoku napis: BOLESLAUS DICTUS CHROBRY SIVE STRENUUS. Po lewej stronie, u dołu, sygnatura: I. P. H. F. Na boku napis: BOLESŁAW CHROBRY, SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA, rozdzielony gwiazdkami.

 

Bolesław Chrobry urodził się w 967 roku, był synem Mieszka I – pierwszego historycznego władcy Polan, a zarazem twórcy polskiej państwowości – i Dobrawy, czeskiej księżniczki z dynastii Przemyślidów. Uważany jest dziś za jednego z najwybitniejszych polskich władców. Objął władzę po śmierci swojego ojca, a przyrodnich braci, których uznał za potencjalne zagrożenie w kontekście ewentualnych roszczeń do tronu polskiego wygnał zagranicę – Mieszka, Lamberta, Świętopełka. Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się 18 kwietnia 1025 roku w Gnieźnie, na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Prowadził bardzo ambitną politykę zagraniczną, a jej podstawowymi celami była ekspansja na Wschód i Zachód. Zajął kolejno: Milsko, Łużyce, Miśnię dotarł nawet do Kijowa i rozszerzył swoją władzę o Czechy i Morawy. Kolejne aneksje ziem doprowadziły do trwających od 1002 do 1018 roku wojen, które finalnie zakończyły się podpisaniem pokoju w Budziszynie z cesarzem Henrykiem II (30 stycznia 1018 rok). Bolesław Chrobry był wielkim orędownikiem misji chrystianizacyjnych. W 1000 roku uczestniczył w zjeździe gnieźnieńskim, na którym podejmował niemieckiego cesarza Ottona III, który to przyjechał do Gniezna aby złożyć hołd przy grobie św. Wojciecha. Zjazd zaowocował utworzeniem metropolii gnieźnieńskiej (pierwszej w Polsce) oraz ustanowieniem biskupstw w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Jak podają historycy, podczas zjazdu doszło do wymiany darów między władcami – Chrobry otrzymał kopię włóczni św. Maurycego i relikwię gwoździa z Krzyża Pańskiego, natomiast Otton III został obdarowany ramieniem św. Wojciecha. Bolesław Chrobry zmarł 17 czerwca 1025 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się z zachowaniem najwyższego ceremoniału, miejscem spoczynku króla uczyniono katedrę poznańską, a grobowiec umieszczono w Złotej Kaplicy. Sylwetka pierwszego króla Polski upamiętniona została m.in.: we Wrocławiu (pomnik), w Poznaniu (pomnik), Gnieźnie (pomnik), Brzegu (płaskorzeźba). 

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

50 zł, Skarby Stanisława Augusta - Bolesław Chrobry

50 zł, Skarby Stanisława Augusta - Bolesław Chrobry

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.