20 zł, Zamek w Pieskowej Skale

legend Powiększ

PAR_757

PAR_757432

Cena:352,00 zł


Podstawowe parametry:
Metal: srebro (Ag 925)
Nakład: 15 000 szt.
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 1997
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: L (menniczy)
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej polskiej, ujęty w kole z lilijkami. Po bokach orła oznaczenie roku emisji: 19-97. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA ZŁ 2 ZŁ. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W. 

Rewers monety: Widok zamku w Pieskowej Skale wraz z fortyfikacjami. U góry napis: ZAMEK/W/PIESKOWEJ/SKALE. 

Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska / Roussanka Nowakowska 

Zamek w Pieskowej Skale, osadzony na skale zwanej Dorotką, był jednym z gotyckich zamków Kazimierza Wielkiego z połowy XIV wieku. W 1377 roku następca Kazimierza Wielkiego, Ludwik Węgierski nadał zamek możnemu rodowi Szafrańców, który władał nim przez dwa i pół stulecia. Pod koniec tego długiego okresu zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Ściany loggi widokowej zostały ozdobione sgraffitem, a w ścianach zamku zostały wybite otwory, w które wstawiono duże, masywne okna. Wokół niewielkiego dziedzińca ustawiono trójkondygnacyjne arkadowe krużganki ( w latach 1542-44 oraz 1580). Poniżej na przedzamczu rozplanowano nieduży ogród w stylu włoskim. W połowie XVII wieku, za czasów kolejnego właściciela Michała Zebrzydowskiego, starosty lanckorońskiego, cały kompleks zamkowy nowocześnie ufortyfikowano (dwa bastiony, kurtyna z bramą przejazdową, kazamaty). W 1718 roku zamek spłonął, odbudował go już za czasów Stanisława Augusta, Hieronim Wielopolski w 1780 roku. 

Po Wielopolskich Pieskowa Skała przeszła w ręce Mieroszewskich. Za ich czasów w 1850 roku, kolejny pożar zniszczył wspaniałe wnętrza. W trakcie odbudowy zamurowano krużganki. W początkach XX wieku, zamek wykupiła spółka pragnąca go odrestaurować na cele pensjonatu (Dolina Prądnika była wówczas modnym letniskiem). Po II wojnie światowej Pieskową Skałę przejęły Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, które urządziły w nim muzeum wnętrz, od średniowiecza, po czasy nowożytne. Ciekawostką jest fakt, iż Zamek w Pieskowej Skale nazywany jest Małym Wawelem. 

Źródła: opracowania własne/strona internetowa:nbp.pl

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Zamek w Pieskowej Skale

20 zł, Zamek w Pieskowej Skale

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.