Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej orła napis: ZŁ 10 ZŁ. Z lewej strony stylizowany wizerunek fragmentu Zamku Rapperswilskiego, z prawej strony stylizowany wizerunek fragmentu Zamku Królewskiego w Warszawie. U góry napis: RZECZPOSPOLITA / POLSKA / ROK 2000. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW.
Rewers monety: Stylizowany wizerunek fragmentu Kolumny Barskiej: fragment trzonu, głowica, kula i orzeł. Z lewej strony napis: MAGNA / RES / LIBERTAS oraz półkolem napis: MUZEUM POLSKIE. Z prawej strony napis: 1870 / 2000 oraz półkolem napis: W RAPPERSWILU.
Projektant monety: Ewa Olszewska-Borys.
Moneta upamiętniająca 130 rocznicę powstania Polskiego Muzeum w szwajcarskim mieście Rapperswil.
Muzeum ma swoją siedzibę w dawnym zamku rycerskim, wybudowanym na półwyspie nad Jeziorem Zuryskim w końcu XIII wieku. Przez 130 lat działania, począwszy od roku 1870, do chwili obecnej. Historia Muzeum Polskiego w Rapperswilu dzieli się na trzy okresy historyczne (1870 – 1927, 1936 – 1952, oraz od 1975 roku do chwili obecnej). W 1954 roku polsko – szwajcarskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu, dało początek muzeum, które funkcjonowało do 1975 roku. Twórcami muzeum byli Szwajcarzy, jak również polscy emigranci, którzy sprzeciwiali się, oraz nie akceptowali władzy komunistycznej w Polsce. Towarzystwo organizowało szereg wystaw czasowych o tematyce polskiej i polsko – szwajcarskiej. Jedną z najpopularniejszych była wystawa upamiętniająca 500 – lecie urodzin Mikołaja Kopernika, zorganizowana w 1973 roku.
Współcześnie działające Muzeum Polskie w Rapperswilu, zostało otwarte w 1975 roku, jako tak zwane „okno wolnej Polski na wolnej ziemi Helwetów”. W ciągu 25 lat funkcjonowania zwiedziło je ponad 300 000 gości. W latach 80-tych gdy w Polsce rodziła się „Solidarność”, oraz w czasie stanu wojennego, liczba odwiedzających muzeum dochodziła do 30 000 osób rocznie. Dla Polaków w kraju i na emigracji, muzeum stało się symbolem żywej i niepodległej Polski.
Osoby pracujące w Muzeum Polskim w Rapperswilu, to wolontariusze, zazwyczaj zamieszkali na stałe w Szwajcarii, jak również eksperci dojeżdżający z Polski. Od 1978 roku muzeum jest wspomagane finansowo przez Polską Fundację Kulturalną „Libertas” w Rapperswilu.
Dla Polaków i Szwajcarów nadal aktualne jest hasło wyryte na stojącej przed rapperswilskim zamkiem "Polskiej Kolumnie Wolności": "MAGNA RES LIBERTAS" - WOLNOŚĆ TO WIELKA RZECZ.
Źródło: strona internetowa NBP
Super sklep.
Świetny produkt doskonałej jakości.