20 zł, Kolędnicy

legend Powiększ

PAR_849

PAR_849355

Cena:249,00 zł

Dodaj do listy życzeń


Podstawowe parametry:
Data emisji: 21-03-2001
Metal: Ag 925
Nakład: 55 000 szt.
Opakowanie: Kapsel
Rok emisji: 2001
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Kategoria: numizmatyka / monety srebrne 20 zł

Awers monety: Wizerunek szopki krakowskiej z wkomponowanym w bramę wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony, na tle fragmentu szopki napis: 20 / ZŁ. Z lewej strony u dołu oznaczenie roku emisji: 2001. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW.

Rewers monety: W centralnej części grupa kolędników z gwiazdą z cyrkonii. W tle wierzby, kościół i chaty. Z lewej i z prawej strony gałązki krzewów. U dołu napis: KOLĘDNICY


Projektant monety: Robert KotowiczW czasie Świąt Bożego Narodzenia każdy z nas spotkał się z obrzędem kolędowania. Zwyczaj ten był do niedawna mocno zakorzeniony w polskiej tradycji. Do dnia dzisiejszego, w niektórych regionach Polski można jeszcze spotkać Kolędników, którzy w okresie od Wigilii do święta Trzech Króli, chodzą po wsiach i domach śpiewając kolędy, oraz składając życzenia pomyślności w Nowym Roku. 


Dawniej kolędnicy przygotowywali się do kolędowania przez długi czas. Grupa kolędników składała się z kilku, a nawet kilkunastu osób, a każda z nich pełniła powierzoną jej funkcję. Najpopularniejszym członkiem grupy był Turoń, przymocowany do kija, wysoki, z ruchomą, kłapiącą paszczą. Ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem. W przypadku gdy brakowało Turonia, wtedy kolędnicy chodzili z niedźwiedziem, kozą, koniem, czy też kogutem. Były to tak zwane maszkary, które nosiła ze sobą grupa kolędnicza, służyły one do straszenia widzów dla żartów.  Mają one również swoje źródła w przedchrześcijańskich praktykach zaklinania urodzaju na Słowiańszczyźnie. Równie popularna jak Turoń była gwiazda noszona przez kolędników. Wykonana z kolorowego papieru, podświetlona od środka, przymocowana do drzewca tak, aby mogła się okręcać. Kolędnik noszący gwiazdę, nazywany był gwiazdorem, lub gwiaździchem. W skład grupy kolędniczej wchodzili ponadto: Pasterze, Trzej Królowie, Dziad, Baba(za postacie kobiece przebierali się również mężczyźni), Żyd, Cyganka, Muzykanci. Życzenia składano w formie wiersza, lub kolędy, recytowano zabawne rymowanki, płatając przy tym figle. Kolędowaniu na ogół towarzyszyła wesoła atmosfera.


Oprócz kolędników, można było jeszcze spotkać Szopkarzy chodzących z szopką i kukiełkami, odgrywających przedstawienie o narodzinach Jezusa w Betlejem, a także Herody, grupy odgrywające przedstawienia na żywo. W biblijną przypowieść o narodzinach Jezusa wplatano ludowe wątki i tradycje. Każdy dom wyczekiwał przybycia kolędników, w zamian za życzenia przyjmowane jako dobry znak gospodarze obdarowywali kolędników świątecznymi smakołykami, lub darowali drobne datki. Pominięcie domu było uważane za zły omen.

 Źródło: pl.wikipedia.org/nbp.pl

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Kolędnicy

20 zł, Kolędnicy

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne