Awers: U góry stylizowany wizerunek napisu nad bramą wejściową do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau: ARBEIT MACHT FREI. Poniżej, na tle zarysu zabudowań obozowych, stylizowany wizerunek fragmentu słupa ogrodzeniowego oraz drutów kolczastych. Z prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2010. Pod nim napis: ZŁ10. Z lewej strony napis: 65./ROCZNICA. W otoku napisy: OSWOBODZENIA KL AUSCHWITZ-/ BIRKENAU i w przeciwnym kierunku: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.
Rewers: Centralnie wizerunek popiersia Witolda Pileckiego, w pasiaku więziennym, na tle stylizowanego wizerunku ogrodzenia obozu koncentracyjnego oraz fragmentu wieży strażniczej. Z lewej strony napis: WITOLD/PILECKI. U dołu napis: KL Auschwitz/4859. W otoku napis: TWÓRCA ZWIĄZKU ORGANIZACJI WOJSKOWEJ
Projektant monety: Robert Kotowicz
KL Auschwitz-Birkenau (Auschwitz – Oświęcim; Birkenau - Brzezinka) to jeden z największych hitlerowskich obozów koncentracyjnych, który zlokalizowany był na terenie Oświęcimia. Istniał w latach 1940-1945 i stanowi do dziś symbol Holocaustu. Warto pamiętać, że jest jedynym obozem zagłady, który figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obóz ten początkowo przeznaczony był jedynie dla więźniów politycznych, w tym głównie Polaków, lecz z czasem został rozbudowany i stał się miejscem masowej eksterminacji Żydów (ponad 1,1 mln.), Polaków (140-150 tys.), Romów (23 tys.), radzieckich jeńców wojennych (12 tys.) oraz innych narodowości, m.in. Czechów, Jugosłowian, Greków. Podane wyżej liczby nie uwzględniają jednak wszystkich tych, którzy natychmiast po przywiezieniu i selekcji zamordowani zostali w komorach gazowych, bez wcześniejszej rejestracji. W skład systemu obozowego wchodziły kolejno: Auschwitz I (Oświęcim), Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), Auschwitz III Monowitz (Monowice). Każdy z więźniów otrzymywał jedną z oznaczonych kategorii – polityczny, emigrant, aspołeczny, przestępca, homoseksualista – która decydowała o jego dalszych losach obozowych. Przynależność narodową oznaczano literami, a więźniów pochodzenia żydowskiego oznaczano dodatkowo żółtym trójkątem. Pierwszy transport więźniów przeprowadzono w czerwcu 1940 roku. W obozach prowadzono na szeroką skalę eksperymenty medyczne, które w sposób rażący sprzeniewierzały się zasadom etyki lekarskiej i humanitarnego traktowania. Wyzwolenie obozu przypadło na dzień 27 stycznia 1945 roku i ta data ustanowiona została w 2005 roku przez ONZ Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holocauście. Dziś na terenie byłego obozu hitlerowskiego znajduje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które corocznie odwiedzane jest przez ponad 600 tys. osób.
Super sklep.
Świetny produkt doskonałej jakości.