10 zł, 65. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau

legend Powiększ

PAR_1165

PAR_1165533

Cena:68,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 22-01-2010
Metal: Ag 925 (srebro)
Nakład: 80.000
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 2010
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Awers: U góry stylizowany wizerunek napisu nad bramą wejściową do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau: ARBEIT MACHT FREI. Poniżej, na tle zarysu zabudowań obozowych, stylizowany wizerunek fragmentu słupa ogrodzeniowego oraz drutów kolczastych. Z prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2010. Pod nim napis: ZŁ10. Z lewej strony napis: 65./ROCZNICA. W otoku napisy: OSWOBODZENIA KL AUSCHWITZ-/ BIRKENAU i w przeciwnym kierunku: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W. 

Rewers: Centralnie wizerunek popiersia Witolda Pileckiego, w pasiaku więziennym, na tle stylizowanego wizerunku ogrodzenia obozu koncentracyjnego oraz fragmentu wieży strażniczej. Z lewej strony napis: WITOLD/PILECKI. U dołu napis: KL Auschwitz/4859. W otoku napis: TWÓRCA ZWIĄZKU ORGANIZACJI WOJSKOWEJ 

Projektant monety: Robert Kotowicz 
 

KL Auschwitz-Birkenau (Auschwitz – Oświęcim; Birkenau - Brzezinka) to jeden z największych hitlerowskich obozów koncentracyjnych, który zlokalizowany był na terenie Oświęcimia. Istniał w latach 1940-1945 i stanowi do dziś symbol Holocaustu. Warto pamiętać, że jest jedynym obozem zagłady, który figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obóz ten początkowo przeznaczony był jedynie dla więźniów politycznych, w tym głównie Polaków, lecz z czasem został rozbudowany i stał się miejscem masowej eksterminacji Żydów (ponad 1,1 mln.), Polaków (140-150 tys.), Romów (23 tys.), radzieckich jeńców wojennych (12 tys.) oraz innych narodowości, m.in. Czechów, Jugosłowian, Greków. Podane wyżej liczby nie uwzględniają jednak wszystkich tych, którzy natychmiast po przywiezieniu i selekcji zamordowani zostali w komorach gazowych, bez wcześniejszej rejestracji. W skład systemu obozowego wchodziły kolejno: Auschwitz I (Oświęcim), Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), Auschwitz III Monowitz (Monowice). Każdy z więźniów otrzymywał jedną z oznaczonych kategorii – polityczny, emigrant, aspołeczny, przestępca, homoseksualista – która decydowała o jego dalszych losach obozowych. Przynależność narodową oznaczano literami, a więźniów pochodzenia żydowskiego oznaczano dodatkowo żółtym trójkątem. Pierwszy transport więźniów przeprowadzono w czerwcu 1940 roku. W obozach prowadzono na szeroką skalę eksperymenty medyczne, które w sposób rażący sprzeniewierzały się zasadom etyki lekarskiej i humanitarnego traktowania. Wyzwolenie obozu przypadło na dzień 27 stycznia 1945 roku i ta data ustanowiona została w 2005 roku przez ONZ Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holocauście. Dziś na terenie byłego obozu hitlerowskiego znajduje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które corocznie odwiedzane jest przez ponad 600 tys. osób.  

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, 65. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau

10 zł, 65. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.