20 zł, 100-lecie odkrycia polonu i radu

legend Powiększ

PAR_775

PAR_775724

Cena:198,00 zł

Dodaj do listy życzeń


Podstawowe parametry:
Metal: Ag 925
Nakład: 20.000 szt.
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 1998
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: L (menniczy)
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Awers monety: Stylizowany rysunek atomu. Z prawej strony rysunku, w dolnej jego części napis: ZŁ 20 ZŁ. Poniżej rysunku napis: RZECZPOSPOLITA/POLSKA. Poniżej napisu oznaczenie roku emisji: 1998. Po prawej stronie napisów - wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w. 

Rewers monety: Po prawej stronie sylwetki: Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie na tle symboli z układu okresowego pierwiastków. W środkowej części napis: 100 LECIE/ODKRYCIA/POLONU i RADU. 

Projektant monety: Robert Kotowicz 

Moneta upamiętnia setną rocznicę odkrycia polonu i radu przez wybitną uczoną Marię Curie-Skłodowską wraz z mężem Pierr’em Curie. W 1891 roku Maria Skłodowska jako pierwsza kobieta w historii zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki, oraz chemii uniwersytetu w Sorbonie. Aby utrzymać się na studiach, wieczorami udzielała korepetycji, dostając za to niewielkie pieniądze, które z trudem wystarczały jej na utrzymanie. Trzy lata później przyszła noblistka, uzyskała licencjat z fizyki, po czym rozpoczęła pracę jako laborantka w przemysłowym laboratorium zakładów Lippmana. W tym czasie dalej kontynuowała studia na Sorbonie, co dało jej w 1894 roku drugi licencjat z matematyki. W tym samym roku Maria Skłodowska poznaje swojego przyszłego męża, doktoranta w laboratorium Becquerela, Pierre’a Curie. W 1895 roku Pierre Curie zostaje doktorem fizyki, oraz mężem Marii Skłodowskiej. 

Pierre Curie przedstawił Marię Skłodowską Henri’emu Becquerelowi, który zaproponował jej rozpoczęcie studiów doktoranckich pod jego kierunkiem. Becquerel zaproponował jej, (zdawać by się mogło) mało interesujący, oraz pracochłonny temat dotyczący zbadania, dlaczego radioaktywność niektórych rodzajów rudy uranowej jest znacznie wyższa, niż wynika to z udziału w niej czystego uranu. Maria Skłodowska, początkowo z pomocą robiącego licencjat młodego chemika Andre-Louisa Debierne’a rozpoczęła karkołomną pracę rozdzielania rudy uranowej na pojedyncze związki chemiczne i poszukiwanie związku sprawiającego jej wysoką radioaktywność. W późniejszym okresie prac, do zespołu dołączył Pierre Curie. Wysiłek włożony w badania doprowadził po czterech latach do odkrycia najpierw polonu, a następnie dużo bardziej radioaktywnego radu. Badania wyjaśniły również prawdopodobne przyczyny zjawiska radioaktywności jako efektu rozpadu jąder atomów. Polon otrzymał taką nazwę na cześć Polski, która była w tym czasie pod zaborami. Pomysłodawcą nazwy był Pierre Curie, który liczył najprawdopodobniej, iż to odkrycie nagłośni ten fakt na arenie międzynarodowej. 

Najprawdopodobniej polon jest pierwszym pierwiastkiem, którego nazwa ma w sobie wątek polityczny. Rad otrzymał nazwę od łacińskiego słowa radius, co oznacza promień. W 1903 roku Maria Curie – Skłodowska jako pierwsza kobieta w historii otrzymała stopień doktora fizyki, a także w tym samym roku przyznano jej Nagrodę Nobla. Źródło: strony internetowe: nbp.pl/pl.wikipedia.org

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, 100-lecie odkrycia polonu i radu

20 zł, 100-lecie odkrycia polonu i radu

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.