Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywały się w dniach 7-23 lutego 2014 roku w Soczi (Rosja). Wśród miast, które ubiegały się o organizację tego wydarzenia znalazły się m.in. Ałmaty (Kazachstan), Bordżomi (Gruzja), Jaca (Hiszpania), Pjongczang (Korea Południowa), Salzburg (Austria), Sofia (Bułgaria). Maskotkami igrzysk zostały pantera śnieżna, biały miś oraz zajączek. Zawodnicy konkurowali ze sobą w 15 dyscyplinach sportowych, rozegrano łącznie 98 konkurencji, a wśród nich znalazły się m.in. biegi narciarskie, bobsleje, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, saneczkarstwo, skoki narciarskie, snowboard. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęła Rosja (33 medale), na pozycji drugiej uplasowała się Norwegia (26 medali), natomiast trzecia lokata przypadła w udziale Kanadzie (25 medali). Polska reprezentacja zajęła miejsce 11. w klasyfikacji medalowej, tym samym zdobyła: 4 złote medale (Kamil Stoch – skoki narciarskie (skocznia normalna); Kamil Stoch – skoki narciarskie (skocznia duża); Justyna Kowalczyk – biegi narciarskie; Zbigniew Bródka – łyżwiarstwo szybkie), 1 srebrny medal (Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka – łyżwiarstwo szybkie), 1 brązowy medal (Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiecki, Jan Szymański – łyżwiarstwo szybkie). Największa liczba polskich reprezentantów wystąpiła w biathlonie, biegach narciarskich oraz w łyżwiarstwie szybkim, natomiast w curlingu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym oraz w skeletonie nie wystartował żaden polski zawodnik.