20 zł, Krzemionki Opatowskie

legend Powiększ

PAR_1260

PAR_12601736

Cena:154,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 18-07-2012
Metal: Srebro (Ag 925)
Nakład: 45000
Opakowanie: plastikowy kapsel
Rok emisji: 2012
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 28,28g

Opis produktu

Awers: Z lewej strony, na tle stylizowanego fragmentu komory poeksploatacyjnej w neolitycznej kopalni krzemienia, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Nad orłem oznaczenie roku emisji: 2012. Po prawej stronie orła napis: 20 ZŁ. U dołu napis: RZEC ZPOSPOL ITA/POL SKA. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W. 

Rewers: U dołu, po prawej stronie, na tle stylizowanego fragmentu komory poeksploatacyjnej w neolitycznej kopalni krzemienia, inkrustowany krzemień pasiasty. Po lewej stronie stylizowany wizerunek kilofa górniczego z rogu jeleniego. U dołu, półkolem, napis: KRZEMIONKI OPATO WSKIE. 

Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska

Krzemionki Opatowskie zlokalizowane są na terenie województwa świętokrzyskiego, 5 km w kierunku północno-wschodnim od Ostrowca Świętokrzyskiego. Na terenie Krzemionek znajduje się rezerwat archeologiczny z kompleksem prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego, który stanowi ewenement w skali całej Europy, a nawet świata. Wszystkie ślady i pozostałości po działalności wydobywczej sprzed tysięcy są doskonale zachowane – hałdy górnicze, zagłębienia poszybowe, podziemia kopalń. W Krzemionkach Opatowskich możemy dokładnie prześledzić sposoby pozyskiwania krzemienia, jakie cieszyły się popularnością tysiące lat temu – od najprostszych jam, po duże, skomplikowane kopalnie, będące wtedy szczytem techniki wydobywczej. Systemy podziemnych kopalni odkryte zostały w 1922 roku przez geologa, Jana Samsonowicza. Na terenie Krzemionek znajduje się ponad 4 tys. kopalni, z których największe sięgają nawet 9 metrów głębokości. Rezerwat archeologiczny w Krzemionkach ze względu na swój unikatowy charakter posiada status Pomnika Historii, nadany 16 września 1994 roku przez prezydenta Lecha Wałęsę, oraz pretenduje o wpisanie na listę dziedzictwa kultury UNESCO. Ważną informacją dla miłośników pierwszych wędrówek jest fakt, że przez Krzemionki Opatowskie przechodzi niebieski szlak turystyczny, mający swój początek na Łysej Górze, a punkt końcowy w Pętkowicach.  

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Krzemionki Opatowskie

20 zł, Krzemionki Opatowskie

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.