10 zł, 95 rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej kompania

legend Powiększ

PAR_1129

PAR_1129800

Cena:66,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 05-08-2009
Metal: Ag 925 (srebro)
Nakład: 50 000 szt.
Opakowanie: Kapsel
Rok emisji: 2009
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: L(menniczy)
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Awers: Z prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2009. W środku stylizowany wizerunek obelisku w Michałowicach, upamiętniającego wkroczenie Pierwszej Kompanii Kadrowej do Królestwa Polskiego. Z lewej strony napis: 10/ZŁ. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W. 

Rewers: W środku stylizowany fragment Pomnika Czynu Legionowego w Kielcach. Powyżej tekst refrenu pieśni „Marsz Pierwszej Brygady”: My, Pierwsza Brygada,/Strzelecka gromada,/Na stos rzuciliśmy/-swój życia los,/Na stos na stos! Po jego prawej stronie fragment tekstu pierwszej zwrotki: Legiony to /Legiony to /Legiony to /Legiony to. U dołu z lewej strony napis: 95. Pod nim ukośnie napis: ROCZNICA. U dołu stylizowany fragment zapisu nutowego. W otoku napis: WYMARSZU PIERWSZEJ KOMPANII KADROWEJ. 

Pierwsza Kompania Kadrowa została utworzona 3 sierpnia 1914 roku w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego. Był to pododdział piechoty powstały z połączenia „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich. Kompania była zalążkiem Wojska Polskiego. 

Dwudziestego ósmego lipca 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa. W ciąg dwóch następnych dni Józef Piłsudski rozpoczął mobilizację strzelców, a drugiego sierpnia rozpoczął koncentrację wszystkich drużyn z Galicji, wyznaczając na dowódcę Tadeusza Kasprzyckiego. Trzeciego sierpnia z członków ZS i PDS utworzono I Kompanię Kadrową. W ciągu dwóch następnych dni kontynuowano organizację i szkolenie kompanii. W jej skład wchodziły cztery plutony, każdy złożony z czterech dziesięcioosobowych sekcji. 

Szóstego sierpnia o godzinie 2:42 Kompania wymaszerowała w stronę Miechowa. W Michałowicach oddziały obaliły rosyjskie słupy graniczne. Po zajęciu Kielc Kompania bezskutecznie próbowała przebić się do Warszawy. Gdy, to się nie udało Pierwsza Kadrowa udała się do Krakowa, stając się zalążkiem Legionów Polskich.

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, 95 rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej kompania

10 zł, 95 rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej kompania

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.