Średnica monety: 40 mm
Stan zachowania: 1
Waga monety: 31,1 g

Opis produktu

XVI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1992 roku w Albertville (Francja). O organizację Igrzysk zabiegało łącznie siedem miast, a w tym wspomniane już Albertville, Anchorage (Stany Zjednoczone), Berchtesgaden (Niemcy), Cortina d'Ampezzo (Włochy), Falun (Szwecja), Lillehammer (Norwegia) oraz Sofia (Bułgaria). Gospodarza wyłoniono podczas 91. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie.  W Igrzyskach po raz pierwszy wystartowali reprezentanci: Algierii, Bermudów, Brazylii, Chorwacji, Estonii, Hondurasu, Litwy, Łotwy, Republiki Irlandii, Słowenii i Suazi. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w dwunastu dyscyplinach olimpijskich, a wśród nich znalazły się m.in.: biathlon, biegi narciarskie, bobsleje, hokej na lodzie, kombinacja norweska, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo alpejskie, skoki narciarskie. W klasyfikacji medalowej najwyższą lokatę zajęła reprezentacja Niemiec, zdobywając 26 medali (10 złotych, 10 srebrnych, 6 brązowych), miejsce drugie z liczbą 23 medali (9 złotych, 6 srebrnych, 8 brązowych) przypadło w udziale Wspólnocie Niepodległych Państw, ostatnie miejsce na podium należało do reprezentacji Norwegii z 20 medalami (9 złotych, 6 srebrnych, 5 brązowych). Polska reprezentacja zajęła 53. lokatę w klasyfikacji medalowej, niestety żadnemu z zawodników nie udało się wywalczyć medalu olimpijskiego. Najwyższym osiągnięciem polskiej reprezentacji było zajęcie 8. miejsca przez Stanisława Ustupskiego w kombinacji norweskiej.