20 zł, Jaszczurka zielona - zwierzęta świata

legend Powiększ

PAR_1134

PAR_1134395

Cena:121,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 21-04-2009
Metal: Ag 925 (srebro)
Nakład: 100.000 szt.
Opakowanie: kapsel
Rok emisji: 2009
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Moneta z wizerunkiem jaszczurki zielonej (o nominale 20 zł) jest kolejną monetą z serii „Zwierzęta Świata” wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski.

Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2009, poniżej napis: ZŁ 20 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.

Rewers monety: W centralnej części wizerunki dwóch jaszczurek. Jaszczurka z lewej strony oparta na kamieniach. U góry i u dołu w tle stylizowane wizerunki roślin. U góry półkolem napis: JASZCZURKA ZIELONA - Lacerta viridis.

Projektant monety: Ewa Tyc – Karpińska/Robert Kotowicz

Jaszczurka zielona (Lacerta viridis) należy do rodziny jaszczurek właściwych. Samiec jaszczurki zielonej posiada bezplamistą, lub mocno nakrapianą czarnymi plamkami, trawiastozieloną barwę. Samica jest szarozielona, a wzdłuż jej grzbietu występują nieregularne ciemne plamki z jasnymi liniami. Brzuch jest w kolorze żółtym, lub żółtozielony. Ich długość nie przekracza 40 cm, a waga 1 kg. Zamieszkuje tereny trawiaste, kamieniste i krzewiaste. Jaszczurka zielona należy do gatunku ciepłolubnych, toteż prowadzi dzienny tryb życia, oprócz tego lubi się wygrzewać na suchym i dobrze nasłonecznionym terenie. Noce spędza we wcześniej wygrzebanej norze. Żywi się owadami, największe osobniki potrafią zjeść mniejsze jaszczurki i węże. Na przełomie kwietnia i maja u jaszczurek zielonych występuje okres godowy. Samica pod koniec maja, lub w czerwcu składa (do uprzednio przygotowanych nor w ziemi) od 5 do 13 jaj, o wymiarach 18x18 mm, które znajdują się w pergaminowych osłonkach. Po niespełna dwóch miesiącach z jaj wylęgają się młode o długości od 8 do 9 cm.

Po II wojnie światowej, w latach 70-tych, stwierdzono jej występowanie w Ustroniu (Śląsk Cieszyński). Jaszczurka zielona podlega ścisłej ochronie gatunkowej w Polsce. Gatunek ma status zanikłego na terenie Polski.

Źródła: strony internetowe: nbp.pl/pl.wikipedia.org

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Jaszczurka zielona - zwierzęta świata

20 zł, Jaszczurka zielona - zwierzęta świata

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.