2 zł GN, Poznań - Klasztor Franciszkanów, 2011

legend Powiększ

PAR_1200

PAR_12001227

Cena:7,00 zł

Dodaj do listy życzeń


Podstawowe parametry:
Metal: CuAl5Zn5Sn1
Opakowanie: plastikowy kapsel
Rok emisji: 2011
Średnica monety: 27 mm
Waga monety: 8,15 g

Opis produktu

Moneta prosto z woreczka NBP 

Zostanie dostarczona w plastikowym kapslu oraz dodatkowo w woreczku strunowym 

Zapewniamy profesjonalne przełożenie monety z woreczka NBP do kapsla 

Opis 

W pierwszej połowie XVII wieku biskup Andrzej Szołdrski sprowadził do Poznania franciszkanów. Decyzja ta wzbudziła jednak niezadowolenie obecnych już w mieście bernardynów. Franciszkanie otrzymali działkę przy dzisiejszej ulicy Grobla, gdzie w 1646 roku wznieśli drewniany kościół. Świątynia spłonęła dziesięć lat później w czasie szwedzkiego najazdu. Wielu zakonników uciekło wówczas na Śląsk. Po zakończeniu wojny szwedzkiej biskup Tolibowski podarował zakonnikom kościół św. Rocha w Miasteczku, przy którym wznieśli klasztor. Dopiero w 1668 roku udało im się otrzymać działkę w obrębie miejskich murów – uzyskali wówczas plac u podnóża Góry Zamkowej. W 1674 roku zawarli umowę o budowę z Janem Końskim. Budowa przeciągała się aż do 1728 roku. W tym samym roku kościół i klasztor zostały nawiedzone przez pożar. W 1730 roku nastąpiło poświęcenie kościoła. 

Kościół pozostał w rękach franciszkanów przez kolejne sto lat. Po powstaniu listopadowym rząd pruski zamknął klasztory, ten w Poznaniu przeznaczono na magazyn. Dalej funkcjonował jednak kościół, który służył niemieckim katolikom. W 1921 roku kardynał Dalbor wydał rozporządzenie, na mocy którego klasztor i kościół wróciły do franciszkanów polskich z Prowincji Lwowskiej. Odnowili oni dach i mury kościoła oraz klasztoru. W 1928 roku odnowiono wnętrze kościoła. Po wybuchu II wojny światowej franciszkanie musieli znowu uciekać z miasta. Ich miejsce zajęli franciszkanie niemieccy. 

Polscy franciszkanie odzyskali swoje świątynie po 1945 roku. Od razu po wojnie przystąpiono również do odbudowy budowli zniszczonych w trakcie wojny. Z okazji tysiąclecia chrztu Polski dokonano gruntownego odnowienia polichromii wnętrza i ołtarzy. 

Kościół św. Antoniego Padewskiego jest trójnawową bazyliką z transeptem. Nawa główna przykryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami, natomiast nawy boczne pokryte są sklepieniami krzyżowymi. W złoconym ołtarzu głównym znajduje się obraz „Widzenie św. Antoniego”, po bokach którego umieszczone są rzeźby przedstawiające św. Augustyna i św. Franciszka z Asyżu. 

W Kaplicy Najświętszej Marii Panny znajduje się wykonany w 1666 roku obraz „Matki Boskiej w Cudy Słynącej”. Ołtarz zwieńczony jest wizerunkiem Archanioła Michała, któremu towarzyszą aniołowie. Wystroju kaplicy dopełniają bogate ornamenty przedstawiające m.in. Jezusa z apostołami oraz freski. Po przeciwnej stronie znajduje się kaplica św. Franciszka, w której najcenniejsze są obrazy przedstawiające św. Franciszka i św. Szczepana oraz figury św. Augustyna i św. Jana Ewangelisty. Ponadto, w kościele znajduje się bogata kolekcja portretów z XVII i XVIII wieku. 

Źródła: http://www.poznan.franciszkanie.pl/

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

2 zł GN, Poznań - Klasztor Franciszkanów, 2011

2 zł GN, Poznań - Klasztor Franciszkanów, 2011

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.