20 zł, Historia monety polskiej – dukat Zygmunta Starego

PAR_1368

PAR_13682664

Cena:517,00 zł


Podstawowe parametry:
Data emisji: 14 czerwca 2016
Metal: Ag 925 (srebro)
Nakład: do 20.000 szt.
Nominał: 20 zł
Opakowanie: kapsel + etui + certyfikat
Rok emisji: 2016
Średnica monety: 38,61 mm
Stan zachowania: menniczy
Waga monety: 28,28 g

Opis produktu

Awers:

Zwrócone w prawo popiersie króla w zbroi i koronie na głowie. Uwagę zwraca założony pod koronę kró-lewską czepiec, który przypomina fryzurę. W otoku napis: SIGIS[mundus] ◆ I – REX ◆ POL[onie] ◆, czyli Zygmunt I król Polski. U dołu, poziomo, data 1529 i ornament roślinny.

Rewers:

Pod koroną pięciopolowa tarcza herbowa. U góry nosi ona Orła polskiego i Pogoń litewską, na dole Lwa ruskiego i Orła pruskiego, w środku natomiast herb Habsburgów. Ten ostatni upamiętniał matkę króla – Elżbietę Rakuszankę. Po bokach tarczy widzimy litery C – N, które oznaczają miejsce wybicia (Cracovia) i imię podskarbiego koronnego Mikołaja Szydłowieckiego (Nicolaus). W otoku sentencja: IVSTVS VT PALMA FLOREBIT (Sprawiedliwy jako palma zakwitnie).

Zygmunt Stary urodził się 1 stycznia 1467 roku w Kozienicach. Był synem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Habsburżanki (córka Albrechta II Habsburga i Elżbiety Luksemburskiej). Po śmierci ojca nie przypadła mu żadna zaszczytna funkcja, tron  Królestwa Polskiego objął Aleksander Jagiellończyk. Królowa matka usiłowała zapewnić mu sukcesję na tronie austriackim, nie zyskała jednak powodzenia. Podejmowano próby osadzenia Zygmunta na tronie litewskim, mołdawskim, jednak nie przyniosły one spodziewanego skutku. Z czasem jednak otrzymał od Władysława II Jagiellończyka (król Niemiec, Czech i Węgier) księstwo głogowskie (1499), opawskie (1501) oraz namiestnictwo nad Śląskiem i Łużycami Dolnymi (1504). Śmierć Aleksandra Jagiellończyka wyznaczyła koronowanie Zygmunta Starego na króla Litwy (20 października 1506), a początkiem 1507 roku na króla Polski. Okres panowania Zygmunta Starego przypadł na początki reformacji w Polsce, król starając się przeciwdziałać temu procesowi wydał szereg dekretów zakazujących m.in. sprowadzania do kraju pism Lutra, rozpowszechniania ich oraz czytania, co budziło sprzeciw szlachty ze względu na sprzeczność z konstytucją Nihil Novi. Traktował reformację, jako czynnik, który doprowadzić może do powstania społecznych „zaburzeń”. Rządy króla Zygmunta  Starego to również bujny rozwój kontaktów handlowych Polski i Litwy z krajami Europy Środkowej i Zachodniej, który pozytywnie wpłynął na polski potencjał gospodarczy, a pośrednio i na wzrost demograficzny. Ważne miejsce w taktyce politycznej króla zajmowała kwestia rozpadu i likwidacji państwa Zakonu Krzyżackiego w Prusach oraz na terenie Inflant. Zygmunt Stary zmarł 1 kwietnia 1548 roku w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe, z zachowaniem najwyższych ceremoniałów, odbyły się w katedrze wawelskiej.

 

Tagi:

20zł, Dukat - Zygmunt Stary

20zł, Moneta polska- dukat Zygmunta Starego

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

20 zł, Historia monety polskiej – dukat Zygmunta Starego

20 zł, Historia monety polskiej – dukat Zygmunta Starego

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.