10 zł, Wybory 1989 Jan Paweł II, Pamiątka Chrztu Św. dedykacja

legend Powiększ

PAR_1124

PAR_11242605

Cena:199,00 zł

Dodaj do listy życzeń


Podstawowe parametry:
Metal: Ag 925
Nakład: 100 000 szt.
Rok emisji: 2009
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: L (menniczy)
Waga monety: 14,14 g

Opis produktu

Tym razem oferujemy państwu piękną srebrną monetę 10 zł, Polska droga do wolności, Wybory 1989 Jan Paweł II, idealną na podarunek z okazji Chrztu Świętego. Moneta została na stałe umieszczona w specjalnym, bardzo eleganckim slabie zabezpieczającym przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgotność, temperatura, dotyk itp.

Na rewersie slabu poza szczegółową specyfikacją: nazwa numizmatu, stan zachowania, indywidualny numer numizmatu, znajduje się napis: PAMIĄTKA CHRZTU ŚWIĘTEGO z miejscem na TWOJĄ DEDYKACJĘ. Na awersie znajdzie się jeden z wybranych przez Ciebie obrazków symbolizujących sakrament. Dzięki temu może stanowić bardzo ciekawy pomysł na prezent z okazji Chrztu Świętego.

Poinformuj nas w komentarzu do zamówienia, którą wybierasz dedykację (możesz skorzystać z jednej naszych propozycji, patrz niżej) oraz który wybierasz rysunek na awersie slabu (wybierz jedną z 4 dostępnych propozycji).


Awers monety: U dołu wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, na tle stylizowanego wizerunku orła bez korony. Nad orłem napis: 10 ZŁ. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2009. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.

Rewers monety: Z lewej strony stylizowany wizerunek Papieża Jana Pawła II trzymającego pastorał papieski na tle tłumu. Nad tłumem napis: SOLIDARNOŚĆ, będący odwzorowaniem znaku graficznego NSZZ „Solidarność”, w kolorze czerwonym i w różnych odcieniach szarości. Powyżej napis: 1979/1989. U góry półkolem napis: „NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ! I ODNOWI OBLICZE ZIEMI,. U dołu napis: TEJ ZIEMI!”.

Projektant monety: Urszula Walerzak


Do monety polecamy zakup etui firmy Leuchtturm prezentowanego na zdjęciu poniżej.

 

 

Jan Paweł II

Jan Paweł II, (Karol Józef Wojtyła), urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Przyszły papież wywodził się z niezbyt zamożnej rodziny, której jedynym źródłem utrzymania wojskowa pensja urzędnicza ojca Karola. Matka Karola zmarła w 1929 roku. W trzy lata później młody Wojtyła musiał zmagać się ze śmiercią swojego 26-letniego brata Edmunda.

W 1930 roku Wojtyła rozpoczął naukę w Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Tam spotkał on na swojej drodze księdza Kazimierza Figlewicza, który dostrzegł, jak głęboką wiara odznaczał się młody Karol. Ksiądz Figlewicz stał się pierwszym przewodnikiem duchowym przyszłego papieża.

W 1938 roku Wojtyła zdecydował się na podjęcie studiów filologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przeprowadził się wówczas z ojcem do Krakowa – zamieszkali przy ulicy Tynieckiej 10. W okresie studiów Karol Wojtyła spotkał Jana Tyranowskiego, krawca, przewodniczącego męskiego koła wiedzy religijnej, który miał znaczący wpływ na rozwój życia duchowego Karola. Studia Wojtyły zostały przerwane przez wybuch wojny, w trakcie której podejmował się on różnych prac fizycznych: najpierw z akładach chemicznych, później w kamieniołomie w Zakrzówku, a potem w oczyszczalni sody w Borku Fałęckim. Wojtyła związał się wówczas z polityczno-wojskową katolicką organizacją podziemną „Unia”, podejmującą pr&´by ochrony Żydów.

Przełom w zyciu Wojtyły nastąpił w 1942 roku, kiedy to wstąpił on do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Pierwszego listopada 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie rozpoczął tajne studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1945 do 1946 roku był asytentem i prowadził seminaria. W październiku 1946 roku Wojtyła został subdiakonem, a po tygodniu diakonem. W listopadzie kardynał Sapieha wyświęcił go na księdza, po czym Wojtyła udał się do Rzymu w celu kontynuacji studiów na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum. Studia te ukończył w 1948 roku. W kolejnych latach Wojtyła pełnił najpierw obowiązki wikarego i katechety, po czym w 1951 wrócił do prac nad habilitacją, która jednak nie uzyskał. Wrócił on więc do swoich obowiązków. Wykładał w seminariach różnych diecezji: krakowskiej, katowickiej oraz na KUL.

W lcpu 1958 roku Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii i biskupem pomocniczym Krakowa. W 1964 roku Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967 roku uzyskał tytuł kardynała. W ciągu kolejnych lat oprócz wypełniania posługi kapłańskiej wydawał pisma filozoficzne i prowadził wykłady na KUL. Wojtyła był wówczas, obok kardynała Wyszyńskiego, najważniejszą postacią Episkopatu Polski i uznanym autorytetem.

Na konklawe w 1978 roku, zwołanym po śmierci Jana Pawła I, Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię „Jan Paweł II”. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o godzinie 16:16. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski. Ponadto jego pontyfikat był najdłuższym w historii, obok pontyfikatu św. Piotra i Piusa IX – trwał 26 i pół roku. Trzynastego maja 1981 roku papież przeżył zamach na swoje życie z rąk Alego Agcy. Pontyfikat Jana Pawła II stał pod znakiem podróży – odbył ich 104, z czego osiem to pielgrzymki do Polski. W czasie swojego pntyfikatu papież odwiedził wszystkie kontynenty.

Doprowadził także do pojednania i zbliżenia katolicyzmu z innymi wyznaniami chrześcijańskimi oraz z Żydami i muzułmanami. W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II wiele uwagi poświęcał młodzieży, z którą chętnie się spotykał. Ustanowił również tradycję Światowych Dni Młodzieży – 20 grudnia.

Od 1992 roku papież cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Mimo choroby i wielu spekulacji nie ustąpił on ze stanowiska. Stan jego zdrowia uległ pogorszeniu w lutym 2005 roku. Kolejne dwa miesiące życia papież spędził głównie w szpitalu. Trzydziestego pierwszego marca tuż po godzinie 11, papież udał się do swojej prywatnej kaplicy. Wówczas wystąpiły u niego silne dreszcze i gorączka. Papież nie chciał jednak udać się do szpitala. Zamiast tego pozostał w domu. Rankiem 2 kwietnia papież zaczął tracić przytomność. Później dostał wysokiej gorączki. O godzinie 15:30 zdołał jeszcze powiedzieć: „Pozwólcie mi iść do domu Ojca”. O godzinie 19 Jan Paweł II zapadł w śpiączkę. O godzinie 21:37 osobisty lekarz papieża stwierdził śmierć Jana Pawła II. Pogrzeb, z udziałem m.in. 1,5 miliona polskich pielgrzymów, odbył się 8 kwietnia.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się 13 maja 2005 roku. Po dwóch latach zakończono pierwszą jego fazę – diecezjalną. Dziewiętnastego grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II. Beatyfikacja Jana Pawła II nastąpi 1 maja 2011 roku w Rzymie.

Opinie

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię

10 zł, Wybory 1989 Jan Paweł II, Pamiątka Chrztu Św. dedykacja

10 zł, Wybory 1989 Jan Paweł II, Pamiątka Chrztu Św. dedykacja

Podobne produkty z tej kategorii

Kontakt

Telefon
+48 22 769 77 27
(dni robocze 8.00-16.00)
Telefon
+48 509 445 403 
(tylko skup monet i banknotów)
skup monet warszawa, skup banknotów

Szukaj

Kategorie

Przewoźnicy

darmowa wysyłka

Portfele skórzane

artykuły szkolne

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.